Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » KRAJOWE SZLAKI ROWEROWE » R-6, Szlak rowerowy czerwony "Leśny Szlak Golczewski" Czarnogłowy - Mechowo, 29,4 km
R-6, Szlak rowerowy czerwony "Leśny Szlak Golczewski" Czarnogłowy - Mechowo, 29,4 km

NUMER SZLAKU: b/d

PRZEBIEG SZLAKU: CZARNOGŁOWY krzyżówka - BUK - KŁODZINO - DRZEWICA - KŁĘBY - jez. SZCZUCZE - GOLCZEWO leśn. - SOSNOWICE cmentarz - GOLCZEWO - SAMLINO - WOŁOWIEC chatka myśliwska - MECHOWO kościół

NAZWA SZLAKU: LEŚNY SZLAK GOLCZEWSKI

NADLEŚNICTWA: ROKITA

GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamieński), PRZYBIERNÓW (powiat goleniowski)

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI SZUTROWE, BRUK, DROGI POLNE

KOLOR: CZERWONY, MALOWANY, TABLICZKI I DROGOWSKAZY

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2009

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 29,4 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
 2. Szlak liniowy
 3. Opis w kierunku Czarnogłowy - Mechowo

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

 

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Czarnogłowy krzyżówka - Buk pałac, 1,4 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Na odcinku poruszamy się brukiem oraz drogami leśnymi i polnymi. Miejscami piaszczyste, bruk nierówny. Oznakowanie dobre. Odcinek  dostępny również dla turystów pieszych oraz miłośników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, Buk pałac - Kłodzino krzyżówka 2,4 km (1,1,1)

dcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Dobrze oznakowany. Oznakowanie dobre, jednak obok żwirowni brak kierunku jazdy. Szlak idzie w całości drogami leśnymi, polnymi i brukiek o różnej szerokości miejscami mocno nierównymi, co powoduje zbieranie się wody po deszczach. Miejscami asfalt (wśie). UWAGA na ruch przy żwirowni. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking.  

3. Odcinek trzeci, Kłodzino krzyżówka - jez. Szczucze węzeł szlaków, 5,3 (1,1,1)

Odcinek łatwy. Oznaczenie dobre. Na odcinku Kłodzino - Drzewice poruszamy się drogą asfaltową i brukiem. Od wyjazdu z Drzewic do jeziora Szczucze drogami leśnymi i polnymi (w Kłebach utwardzona żużlem). Drogi szerokie z miejscowymi nierównościami oraz miejscami piaszczyste. Szlak dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking.

4. Odcinek czwarty, jez. Szczucze węzeł szlaków - Sosnowice cmentarz 5,6 km (1,1,1)

Kolejny łatwy odcinek w całości przebiegający lasami. Drogi szerokie jednak miejscami piaszczyste. Odcinek dość dobrze oznakowany i dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking.

5. Odcinek piąty, Sosnowice cmentarz - Samlino krzyżówka, 4,8 km (1,1,1)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami.  Na odcinku cmentarz - Golczewo, poruszamy się dobrymi drogami leśnymi oraz szeroką polną drogą jednak dość nierówną iwybositą a po deszczach pełną kałuż, miejscami błotnistą. W Golczewie chwilowa jazda asfaltem (Uwaga ! Z powodu budowy nalezy zmienić odcinek szlaku na nastepną drogę wzdłuż płotu). Następnie do Samlina szeroka, wyjeżdżona droga polna, miejscaminierówna ibłotnista oraz asfalt. Odcinek oznakowany dość dobrze, dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking.

6. Odcinek szósty, Samlino krzyżówka - Wołowiec chatka myśliwska, 3,2 km (1,1,1)

Kolejny łatwy odcinek w całości przebiegający w lesie (wyjazd z Samilna droga polna). Drogi szerokie i dobre (miejscami piaszczyste i trochę nierówne). Odcinek dobrze oznakowany,dostępny dla turystow pieszych i nordic walking.

7. Odcinek siódmy, Wołowiec chatka mysliwska - Mechowo kościół, 5,2 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. W większości drogi bite, bruk i asfalt. Oznakowanie dobre. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłościnków nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry.
 • Szlak określony jako łatwy  
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego) .
 • Na trasie odcinki innych szlaków  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS SZLAKU – na podstawie www.golczewo.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.

Szlak ma charakter liniowy. Na trasie spotykamy cztery pozostałe szlaki; piesze żóty ZP-1011 "Doliną Niemicy", czerwony ZP-1012 przez "Las Golczewski" i zielony "Stepnicko-Rokicki" ZP-1007 oraz rowerowy zielony - Miejski Szlak Golczewski.  Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki.

Golczewo - miasto znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Golczewo jest położone w południowo-zachodniej części Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajdują się dwa większe zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przepływa rzeka Niemica. Główna zabudowa Golczewa mieści się na wschodnich brzegach obu jezior. Częściami miasta są: Golczewko, Golczewo-Młyn i Rybaki. Układ miejski tworzą 29 ulice i 2 osiedla mieszkalne. Przy skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej, Witosa i Zwycięstwa znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Tutejsza parafia jest siedzibą dekanatu. Przy wyjeździe z Golczewa w kierunku Przybiernowa stoi wysoka na 33 m baszta - pozostałość po zamku biskupów kamieńskich, z przełomu XIII/XIV w. Znajduje się na niej punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Jezioro Szczucze i Jezioro Okonie oraz okolice Golczewa. Symbolem Golczewa jest żabka.

W Golczewie rośnie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach działkowych przy ul. Miodowej (działka nr 393) rosną 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na działce nr 199 rośnie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Kompleksy przyrodnicze to:

Buk Kamieński - mała wieś (tylko 34 mieszkańców – dane ze stycznia 2007) znajduje się w powiecie goleniowskim w gminie Przybiernów, w pobliżu puszczy Goleniowskiej, 80 km od Szczecina. Buk położony jest z dala od ruchliwych tras. Zespół pałacowo-parkowy w Buku znajduje się w północnej części wsi, po zachodniej stronie drogi i zajmuje powierzchnię 8,5 ha (powierzchnia wód wynosi 0,01 ha). Założenie jest wpisane do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego (nr rejestru 35 i 1260/94). Pałac oraz połączony z nim współczesny budynek hotelowy są własnością Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. We wsi znajdziemy również stary i zniszczony cmentarz ewangelicki.

Dużym walorem parku jest 41 okazów drzew o cechach pomników przyrody oraz ciekawe ukształtowanie terenu. W parku występują głównie drzewa rodzimego pochodzenia: stare dęby, buki, lipy i świerki oraz graby tworzące aleje. Bardzo ciekawy układ drzew można zaobserwować w środkowej części parku; grupa ośmiu lip tworzy tam krąg o średnicy 16 m. Więcej o pałacu i parku.

Mechowo - (Dorphagen), powiat kamieński, Gm. Golczewo. Wieś położona 13 km na zachód od Gryfic. Kościół filialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, gotycki, kamienny  z wieżą drewnianą z 1647 r. W XVII wieku powstała kaplica grobowa od strony wschodniej. nr rej.: 426 z 10.12.1963 r.. Zabytkowy dwór zbudowany na przełomie XVIII/XIX w., wzniesiony z cegły, otynkowany. Mały park przydworski. Na dawnym cmentarzu – lapidarium. 

Sosnowice (w latach 1941-46 Heinrichshof) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Golczewo.

Sosnowice - (w latach 1941-46 Heinrichshof) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Golczewo. W Sosnowicach jest cmentarz wojenny ofiar obozu jenieckiego mieszczącego się w tej miejscowości. Wieś powstała po II wojnie światowej w miejscu dawnego obozu jenieckiego Heinrichshof, który powstał tutaj w roku 1941 przez jeńców radzieckich. Byli oni wykorzystywani jako darmowa siła robocza w niemieckiej fabryce amunicji w Sosnowicach działającej do wyzwolenia w 1945 roku[1]. Jeńcy postawili kilka betonowych schronów i baraków, które stoją do dziś. W roku 1946 nazwa miejscowości przemianowana została na Sosnowice.

Czarnogłowy - wieś w gminie Przybiernów (powiat kamieński). We wsi na jej zachodnim krańcu możemy podziwiac ruiny wiatraka z XIX wieku. W wschodniej części ładne jezioro, które powstało na terenach kopalni odkrywkowej. Nad jeziorem kąpielisko, miejsce odpoczynku i biwakowania. Nad jeziorem bardzo często odbywają się zawody wędkarskie jak i jest jednym z ciekawszych miejsc do nurkowania. Dookoła jeziora prowadzi ścieżka dydaktyczno - spacerowa.

Samlino - miejscowośc z rodowodem średniowiecznym. Właścicielami kolejno były rodziny Puttkamer, Blankensee  i von Sydow. Z dawnych czasów zachował się jedynie park dworski z elementami ogrodu barokowego oraz dwie aleje.

Kłodzino - wieś w powiecie kamieńskim, gmina Golczewo. Umiejscowione są ruiny dworu oraz pozostałości parku podworskiego.

 

Przebieg szlaku:

Opis szlaku zaczniemy od miejscowości Czarnogłowy. Po krótkim relaksie nad jeziorem Czarnogłowy Duże wracamy do skrzyżowania we wsii kierujemy się na północ. Po chwli dojeżdżamy do skrzyżowania na Buk. Tutaj też ustawiona jest tabliczka szlaku rowerowego - znak początku (końca)szlaku. Skręcamy w drogę i jedziemy brukiem przechodzącym w szeroką drogę polną. Po dojechaniu do cmentarza skręcamy w lewo skos (brak oznaczenia) i jedziemy skrajem lasu, mając po lewej stronie pole. Wjeżdżamy w las poktórym poruszamy się szeroką i ładną droga leśną miejscami piaszczystą i nierówną). Jadąc głowną droga za oznaczeniami dojeżdżamy do bruku. Przecinamy rozebraną linię wąskotorową i brukiem dojeżdżamy do miejcowości Buk Kamieński. Tutaj z prawej strony wchodzi pieszy szlak koloru zielonego "Stepnicko-Rokicki" , który po chwili ponownie odbija w prawo. Po lewej mijamy pałac z atrakcyjnym parkiem, pełnym pomników przyrody. Warto zatrzymać się i zwiedzić obiekt a nawet jeśli chcemy przenocować po wcześniejszym zgłoszeniu się do administratora. 

Jadąc brukiem i droga gruntową, dojeżdżamy do krzyżówki w Kłodzinie. Skręcamy w asfalt (lewo) i przejżdżamy wieś mijając po lewej zniszczoy dworek. Po dojechaniu do skrzyżowania w Drzewicach jedziemy na wprost. Nasza droga przechodzi w drogę polną. Bez większych utrudnień dojeżdżamy do skrzyżowania, węzła ze szlakami pieszymi (czerwony przez "Las Golczewski" i zielony "Stepnicko-Rokicki". Skręcamy w lewo i jedziemy dobrą drogą leśną (szuter i droga bita) do Kłebów. Po prawejstronie mijamyruiny XIX wiecznego wiatraka holenderskiego. Po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy ostro w prawo,wraz ze szlakami pieszymi. Po chwili dojeżdżamy do rozjazdu na którymkręcamy w lewo skos. Jadą seroką drogą leśną dojeżdżamy do miejsca odpoczynku nad jeziorem Szczucze. Na tym, punkcie możemy odpocząć, rozpalić ognisko, wykąpać się w jeziorze czy też obejrzeć panorame Golczewa.  Dla prawdziwych turystów możliwość biwakowania. Umiejscowiony jest tutaj również węzeł szlaków pieszych i rowerowych, co umożliwia nam zmianę naszejwędrówki czy jazdy (pieszy czerwony, zielony,żółty i rowerowy zielony).

Po odpoczynku ruszamy w kieruku Lasu Golczewskiego. Na poczatku jedziemy kilkaset metrów wraz ze wszystkimi wymienionymi wczesniej szlakami. Po dojechaniu do skrzyżowania jedziemy dalej na wprost zaś pozostałe szlaki skręcaja w lewo. Aż do asfaltu poruszamy się szeroki drogami lesnymi miejscami mocno piaszczystymi. Po przecięciu się z drogą nr 106, wjeżdżamy w Las Golczewski. Skręcamy za znakamiw lewo i po dojechaniu do chatki myśliwskiej obok leśniczówki Golczewo skręcamyw prawo. Tutaj ponownie możemy chwilkę odpocząć i posilić się. Za leśniczówką skręcamy w lewo (brak oznaczenia), poruszając się mniej używaną drogą leśną na północ. W otoczeniu lasów liściastych i mieszanych dojeżdżamy za znakami do torow kolejowych.Przecinamy je jadącdalej droga głowną. Na drugim głownym dukcie (z prawej wchodzi szlak pieszy czerwony) skręcamy za znakami w lewo i droga leśną (wraz z szlakiem pieszym) dojeżdżamy do cmentarza jenców w Sosnowicach. Na chwilkę odbijamy ze szlaku w prawo. Tutaj teżmożemyzaplanować krótki postój. Wracamy na szlak i jedziemy dalej szeroką drogą leśną. Mijamy rozebraną linię wąskotorową i podojechaniu na skraj lasu skręcamy w drogę polną w prawo. Droga jest szeroka, jednak rozjeżdzona inierówn,zaś po deszczachsporo kałui błota. Dojeżdżamydo asfaltu i skręcamy w prawo. Po chwili mamy znak skrętu w lewo. Ignorujemy go gdyż wskazuje wjazd na budowę. Jedziemy dalej i skręcamy w pierwsząd rogę (do szlaku dojedziemy mając po lewej płot) lub w drugą. Szerokimi drogami polnymi, miejscami nierównymidojedziemydo Samlina. Do głównego skrzyżowania jedziemy asfaltem. W Samlinie z lewej strony wchodzi żólty szlak pieszy.

Na głównym skrzyżowaniu w Samlinie szlak żólty idzie w lewo(kierunek Gadom) zaś myskręcamyw prawo. Wyjeżdżamy z Samlina drogą polną w kierunku północnym. Po dojechaniu do rozwidlenia skręcamy w prawo, jadąc wzdłuż lasu. Wjeżdżamy w las i za znakami dojeżdżamy do chatki myśliwskiej. W tym miejscu znaki są lekko mylące. Skręcamy ostro w lewo mijając po prawej wiatę myśliwską. Dojeżdżamy dodrogi głownej i skręcamy w prawo. Stąd dobrą drogą  bitą ,dojeżdżamy do asfaltu w Mechowie. Tutaj brakuje oznaczeń - skręcamy w prawo i dojeżdżamy do końca (początku) szlaku przy kościele i zespole pałacowo-parkowym. Dziękuję za wspólną wędrówkę. 

Szlak świetnie nadaje się do Nordic Walking jak i spaceru.

 Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku            


Profil z Czarnogłowy - Mechowo 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 29,4 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 258 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 267 metrów
 4. Nachylenie na trasie 11,8 %
 5. Spadek na trasie 7,9%
 6. Średnie nachylenie podjazdów 1,7%
 7. Średnie nachylenie zjazdów 1,6%
 8. Wysokość względna minimalna 15 metrów
 9. Wysokość względna maksymalna 32 metry
 10. Wysokość względna średnia 53 metry

 
 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist