ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZS-037
NUMER SZLAKU: ZP-1046
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN LAS ARKO艃SKI - JEZIORO GOPLANA - POLANA HARCERSKA - JASMUNDZKA STRUGA - SZCZECIN G艁臉BOKIE MZK
NAZWA SZLAKU: SZLAK im. IRENY O KAROLA
NADLE艢NICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA, TRZEBIE呕
GMINY: SZCZECIN (powiat grodzki), POLICE (powiat police)
NAWIERZCHNIE: DROGA UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE
KOLOR: 呕Ó艁TA (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 9,3 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Licze w臋z艂y szlaków pieszych umo偶liwaj膮cych wariantowo艣膰 w臋drówki.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Jest to typowy szlak spacerowy, podczas którego pokonywania mo偶emy zaplanowa膰 pla偶owanie, ognisko czy te偶 grilla. Idealnie nadaj臋 si臋 równie偶 do nordic walkingu . Zapraszamy do opisu.
OPIS CA艁O艢CI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Szczecin Las Arko艅ski - Jezioro Goplana 1,7 km (1,1,1)
Odcinek naszego szlaku nalezy do do艣膰 艂atwych. W okolicach p臋tli swój bieg rozpoczynaj膮 (ko艅cz膮) trzy inne szlaki piesze: ZP-1047 do M艣ci臋cina, ZP-1048 do Skolwina i ZP-1049 do Drzetowa. Ruszamy na pó艂nocny zachód drog膮 id膮c膮 wzd艂u偶 ulicy Arko艅skiej. W pewnym momencie odbijamy w prawo obchodz膮c boisko. Droga jest lekko piaszczysta. Przechodzimy obok karczmy i na skrzy偶owaniu idziemy alej膮 asfaltow膮 na pó艂noc. Po mijamy parking a po chwili 艂膮dnie przygotowane miejsce odpoczynku na miejscu dawnej le艣niczówki. Idziemy ca艂y czas asfaltem maj膮c po lewej stronie k膮pielisko "Arkonka". Dochodzimy do skrzy偶owania za stacj膮 pomp i idziemy dalej przechodz膮c przepustem nad strumieniem Arkonka. Schodzimy do lini brzegowej z ma艂膮 pla偶yczk膮 nad jeziorem Goplana. Odcinek dost臋pny dla rowerów i mi艂o艣ników nordic. Oznakowanie na odcinku dobre.
Odcinek drugi Jezioro Goplana - Polana Harcerska 2,5 km (1,2,1)
Odcinek generalnie 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku a i by膰 mo偶e k膮pieli (nie polecamy), idziemy dalej drog膮 wzd艂u偶 jeziora. Za jeziorem umiejsciowione jest drugie iejsce odpoczynku nad Osówk膮. Tutaj mo偶emy pogrilowa膰 czy te偶 rozpali膰 ognisko ca艂kowicie legalnie. Jest te偶 艂agodne podej艣cie do brzegi jez. Goplana. Idziemy dalej by po chwili wyj艣膰 na 偶u偶low膮 drog臋 i przeci膮膰 j膮 wchodz膮c lekko pod górk臋. Mijamy jedn膮 ze stacji 艣cie偶ki zdrowia i id膮c za znakami obchodzimy niewielkie jeziorka le艣ne G艂uszec. Dochodzimy do szerokiej i piaszczystej drogi i skr臋camy w lewo id膮c asfaltem w kierunku licy Miodowej. Ten fragment pokrywa si臋 z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-66, niestety nie oznakowanym w terenie. Przaed samym asfaltem przecinamy strumie艅 Zielonk臋 i kilka metrów idziemy brukowan膮 drog膮. Po lewej stronie mijamy parking le艣ny z miejscem ogniskowym i wiatami. Tutaj mo偶emy chwilk臋 odpocz膮膰. Przecinamy asfalt (ul. Miodowa - gdy skr臋cimy w lewo dojdziemy do p臋tli MZK na G艂臋bokim skracaj膮c nasz spacer) i idziemy szerok膮 drog膮 le艣n膮, aby po chwili skr臋ci膰 w prawo i drog膮 le艣n膮, lekko piaszczyst膮 i艣膰 pod górk臋, maj膮c po prawej stronie w膮wóz strumienia Kijanka. Dochodzimy do w臋z艂a z pieszym szlakiem zielonym ZP-1048 i wraz z nim skr臋camy w lewo. Poruszamy si臋 szerokim duktem a偶 do drewnianych schodów w dó艂. Tutaj rowerzy艣ci maj膮 troch臋 utrudnione zadanie. Po zej艣ciu skr臋camy w prawo i szerok膮 aczkolwiek piaszczyst膮 drog膮 docieramy do Polany Harcerskiej. Równie偶 tutaj du偶y w臋ze艂 szlaków pieszych: niebieski ZP-1045 G艂ebokie - Pilchowo, zielony ZP-1048, za艣 swój bieg rozpoczyna (ko艅czy) czarny szlak do Warszewa ZP-1051. Sama polana to wspania艂e miejsce na ognisko lub piknik. S膮 wiaty i miejsca ogniskowe a zatwardziali tury艣ci mog膮 nawet pobiwakowa膰. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów (schody i piaszczyste drogi) i mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie dobre.
Odcinek trzeci Polana Harcerska - Jasmundzka Struga w臋ze艂 szlaków 3,7 km (1,2,1)
Kolejny do艣膰 prosty odcinek szlaku z miejscowymi utrudnieniami w postacima艂ego b艂otka oraz miejscami lekko piaszczystych dróg (dla rowerów). Generalnie tury艣ci piesi nie maj膮 praktrycznie utrudnie艅. Ruszamy na wschód wraz z szlakiem zielonym szerok膮 drog膮 wzd艂u偶 Osówki. Szlak czarny i niebieski obchodzi Osówk臋 praw膮 stron膮 brzegu. Po prawej mijamy pozosta艂o艣ci po m艂ynach - staw 艁omot.Wi臋cej informacji o Dolinie Siedmiu M艂ynów. Szlak niebieski odchodzi w lewo by za chwil臋 znowu przeci膮膰 nasz膮 marszrut臋 za艣 zielony w prawo wzd艂u偶 Osówki. Id膮c za znakami skr臋camy na kolejnych skrzy偶owaniach le艣nych w lewo, jakby nawracaj膮c na Polan臋 Harcersk膮. Poruszamy si臋 niewielkimi aczkolwiek malowniczymi wzniesieniami po艣ród sosnowego boru. Drogi i 艣cie偶ki miejscami mog膮 by膰 lekko podmok艂e i nale偶膮 do mniej u偶ywanych. Miejscami mog膮 by膰 trudno艣ci dla rowerów. Ostatecznie wychodzimy na do艣膰 szerok膮 drog臋 w okolicach Jasmundzkiej Strugi. Na niej skr臋camy w prawo tak aby po lewej mie膰 ma艂e tereny bagienne i idziemy do przepustu nad Jaksmundzk膮 Strug膮. Za przepustem skr臋camy w lewo maj膮c po lewej wydr膮偶ony przez setki lat malowniczy w膮wóz z p艂yn膮cym strumieniem. Id膮c ca艂y czas z górki 艂adn膮 drog膮 le艣n膮 dochodzimy do w臋z艂a ze szlakiem czarnym ZP-1044 z Le艣niczówki Owczary, który ko艅czy (rozpoczyna) swój bieg. Ko艅膰zymy odcinek dost臋pny dla mi艂o艣ników nordic walking za艣 troszk臋 utrudniony dla rowerów. Oznakowanie do艣膰 dobre
Odcinek czwarty Jasmundzka Struga - Szczecin G艂臋bokie MZK 1,4 km (1,1,1)
Kolejny spacerowy odcinek naszego szlaku. Id膮c za znakami szerok膮, miejscami piaszczyst膮 drog膮 docieramy do w臋z艂a ze szlakiem niebieskim ZP-1045 (nieopodal w lewo pomnik przyrody D膮b przy Ustroniu), i wspólnie schodzimy w dó艂 do parkingu le艣nego. W pewnym momencie Jasmundzka Struga wp艂ywa do Osówki. Po lewej mijamy ruiny dawnego m艂yna a po prawej schron przeciwlotniczy (nie polecam jego zwiedzania). Dochodzimy po chwili do parkingu le艣nego z wie偶膮 GSM. Przecinamy drog臋 o nawierzchni betonowej. Szlak niebieski idzie na wprost, za艣 my skr臋camy w widoczn膮 i ubit膮 艣cie偶k臋 le艣n膮, któr膮 omijamy Polan臋 Sportowo-Rekreacyjn膮 ,z wiatami, boiskiem, miejscami ogniskowymi i kortami tenisowymi - wspania艂ym miejscem na weekendowe pikniki i spotkania. Dochodzimy do 艣cie偶ki pieszo-rowerowej id膮cej zd艂u偶 ulicy Zegad艂owicza i skr臋camy w lewo. Po prawej stronie mijamy dzielnic臋 willow膮 G艂臋bokie z ko艣cio艂em. Id膮c ci膮giem docieramy do ko艅ca naszej w臋drówki. Zapraszamy na chwilk臋 zadumy i relaksu nad stawem Uroczysko po lewej stronie a nawet do podej艣cie kilka metrów dalej do le艣niczówki Bia艂ej, gdzie umiejscowiona jest ciekawa 艣cie偶ka edukacyjno-przyrodnicza. Je艣li nie dochodzimy do ko艅ca (pocz膮tku szlaku), przechodzimy drewnian膮 bram臋 i mamy do wyboru powrót do domu tramwajem linii 1 i 9 lub autobusami 106, 106 lub przej艣cie przez pasy w kierunku populranego k膮pieliska nad jeziorem G艂臋bokie, ew, do pizzerii lub parku linowego na jej ty艂ach. Na g艂eboik swój bieg rozpoczyna szlak pieszy niebieski ZP-1045 w kierunku Pilchowa oraz rowerowy czerwony "Puszczy Wkrza艅skiej", prawie 100 kilometrowy szlak dooko艂a Puszczy Wkrza艅艣kiej. Ponadto przechodzi Mi臋dzynarodowy (nieoznakowany niestety) Szlak Rowerowy R-66. Odcinek dostepny dla rowerzystów z miejscowymi utrudnieniami w postaci piaszczystych dróg oraz mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie do艣膰 dobre.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako do艣膰 dobre
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami g艂ównie z powodu lekko piaszczystych dróg oraz na jednym fragmencie schody (rowery)
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 9,3 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 137 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 133 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 23 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 58 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 104 metry
|