Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1046 szlak pieszy żółty Las Arkoński - Szczecin Głębokie MZK 9,3 km
ZP-1046 szlak pieszy żółty Las Arkoński - Szczecin Głębokie MZK 9,3 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZS-037

 

NUMER SZLAKU: ZP-1046

PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN LAS ARKOŃSKI - JEZIORO GOPLANA - POLANA HARCERSKA - JASMUNDZKA STRUGA - SZCZECIN GŁĘBOKIE MZK

NAZWA SZLAKU: SZLAK im. IRENY O KAROLA

NADLEŚNICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA, TRZEBIEŻ

GMINY: SZCZECIN (powiat grodzki), POLICE (powiat police)

NAWIERZCHNIE: DROGA UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE

KOLOR: ŻÓŁTA (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 9,3 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak liniowy
 2. Licze węzły szlaków pieszych umożliwających wariantowość wędrówki.

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Jest to typowy szlak spacerowy, podczas którego pokonywania możemy zaplanować  plażowanie, ognisko czy też grilla. Idealnie nadaję się również do nordic walkingu .  Zapraszamy do opisu.

 

OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek pierwszy, Szczecin Las Arkoński - Jezioro Goplana 1,7 km (1,1,1)

Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. W okolicach pętli swój bieg rozpoczynają (kończą) trzy inne szlaki piesze: ZP-1047 do Mścięcina, ZP-1048 do Skolwina i ZP-1049 do Drzetowa. Ruszamy na północny zachód drogą idącą wzdłuż ulicy Arkońskiej. W pewnym momencie odbijamy w prawo obchodząc boisko. Droga jest lekko piaszczysta. Przechodzimy obok karczmy i na skrzyżowaniu idziemy aleją asfaltową na północ. Po mijamy parking a po chwili łądnie przygotowane miejsce odpoczynku na miejscu dawnej leśniczówki. Idziemy cały czas asfaltem mając po lewej stronie kąpielisko "Arkonka". Dochodzimy do skrzyżowania za stacją pomp i idziemy dalej przechodząc przepustem nad strumieniem Arkonka. Schodzimy do lini brzegowej z małą plażyczką nad jeziorem Goplana. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic. Oznakowanie na odcinku dobre.

Odcinek drugi Jezioro Goplana - Polana Harcerska 2,5 km (1,2,1)

Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku a i być może kąpieli (nie polecamy), idziemy dalej drogą wzdłuż jeziora. Za jeziorem umiejsciowione jest drugie iejsce odpoczynku nad Osówką. Tutaj możemy pogrilować czy też rozpalić ognisko całkowicie legalnie. Jest też łagodne podejście do brzegi jez. Goplana. Idziemy dalej by po chwili wyjść na żużlową drogę  i przeciąć ją wchodząc lekko pod górkę. Mijamy jedną ze stacji ścieżki zdrowia i idąc za znakami obchodzimy niewielkie jeziorka leśne Głuszec. Dochodzimy do szerokiej i piaszczystej drogi i skręcamy w lewo idąc asfaltem w kierunku licy Miodowej. Ten fragment pokrywa się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-66, niestety nie oznakowanym w terenie. Przaed samym asfaltem przecinamy strumień  Zielonkę i kilka metrów idziemy brukowaną drogą. Po lewej stronie mijamy parking leśny z miejscem ogniskowym i wiatami. Tutaj możemy chwilkę odpocząć. Przecinamy asfalt (ul. Miodowa - gdy skręcimy w lewo dojdziemy do pętli MZK na Głębokim skracając nasz spacer) i idziemy szeroką drogą leśną, aby po chwili skręcić w prawo i drogą leśną, lekko piaszczystą iść pod górkę, mając po prawej stronie wąwóz strumienia Kijanka. Dochodzimy do węzła z pieszym szlakiem zielonym ZP-1048 i wraz z nim skręcamy w lewo. Poruszamy się szerokim duktem aż do drewnianych schodów w dół. Tutaj rowerzyści mają trochę utrudnione zadanie. Po zejściu skręcamy w prawo i szeroką aczkolwiek piaszczystą drogą docieramy do Polany Harcerskiej. Również tutaj duży węzeł szlaków pieszych: niebieski ZP-1045 Głebokie - Pilchowo, zielony ZP-1048, zaś swój bieg rozpoczyna (kończy) czarny szlak do Warszewa ZP-1051. Sama polana to wspaniałe miejsce na ognisko lub piknik. Są wiaty i miejsca ogniskowe a zatwardziali turyści mogą nawet pobiwakować. Odcinek dostępny dla rowerzystów (schody i piaszczyste drogi) i miłośników nordic walking. Oznakowanie dobre.

Odcinek trzeci Polana Harcerska - Jasmundzka Struga węzeł szlaków 3,7 km (1,2,1)

 Kolejny dość prosty odcinek szlaku z miejscowymi utrudnieniami w postacimałego błotka oraz miejscami lekko piaszczystych dróg (dla rowerów). Generalnie turyści piesi nie mają praktrycznie utrudnień. Ruszamy na wschód wraz z szlakiem zielonym szeroką drogą wzdłuż Osówki. Szlak czarny i niebieski obchodzi Osówkę prawą stroną brzegu. Po prawej mijamy pozostałości po młynach - staw Łomot.Więcej informacji o Dolinie Siedmiu Młynów. Szlak niebieski odchodzi w lewo by za chwilę znowu przeciąć naszą marszrutę zaś zielony w prawo wzdłuż Osówki. Idąc  za znakami skręcamy na kolejnych skrzyżowaniach leśnych w lewo, jakby nawracając na Polanę Harcerską. Poruszamy się niewielkimi aczkolwiek malowniczymi wzniesieniami pośród sosnowego boru. Drogi i ścieżki miejscami mogą być lekko podmokłe i  należą do mniej używanych. Miejscami mogą być trudności dla rowerów. Ostatecznie wychodzimy na dość szeroką drogę w okolicach Jasmundzkiej Strugi. Na niej skręcamy w prawo tak aby po lewej mieć małe tereny bagienne i idziemy do przepustu nad Jaksmundzką Strugą. Za przepustem skręcamy w lewo mając po lewej wydrążony przez setki lat malowniczy wąwóz z płynącym strumieniem. Idąc cały czas z górki ładną drogą leśną dochodzimy do węzła ze szlakiem czarnym ZP-1044 z Leśniczówki Owczary, który kończy (rozpoczyna) swój bieg. Końćzymy odcinek dostępny dla miłośników nordic walking zaś troszkę utrudniony dla rowerów. Oznakowanie dość dobre

Odcinek czwarty Jasmundzka Struga - Szczecin Głębokie MZK 1,4 km (1,1,1)

Kolejny spacerowy odcinek naszego szlaku. Idąc za znakami szeroką, miejscami piaszczystą drogą docieramy do węzła ze szlakiem niebieskim ZP-1045 (nieopodal w lewo pomnik przyrody Dąb przy Ustroniu), i wspólnie schodzimy w dół do parkingu leśnego. W pewnym momencie Jasmundzka Struga wpływa do Osówki. Po lewej mijamy ruiny dawnego młyna a po prawej schron przeciwlotniczy (nie polecam jego zwiedzania). Dochodzimy po chwili do parkingu leśnego z  wieżą GSM. Przecinamy drogę o nawierzchni betonowej. Szlak niebieski idzie na wprost, zaś my skręcamy w widoczną i ubitą ścieżkę leśną, którą omijamy Polanę Sportowo-Rekreacyjną ,z wiatami, boiskiem, miejscami ogniskowymi i kortami tenisowymi - wspaniałym miejscem na weekendowe pikniki i spotkania. Dochodzimy do ścieżki pieszo-rowerowej idącej zdłuż ulicy Zegadłowicza i skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy dzielnicę willową Głębokie z kościołem. Idąc ciągiem docieramy do końca naszej wędrówki. Zapraszamy na chwilkę zadumy i relaksu nad stawem Uroczysko po lewej stronie a nawet do podejście kilka metrów dalej do leśniczówki Białej, gdzie umiejscowiona jest ciekawa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Jeśli nie dochodzimy do końca (początku szlaku), przechodzimy drewnianą bramę i mamy do wyboru powrót do domu tramwajem linii  1 i 9 lub autobusami 106, 106 lub przejście przez pasy w kierunku populranego kąpieliska nad jeziorem Głębokie, ew, do pizzerii lub parku linowego na jej tyłach. Na głeboik swój bieg rozpoczyna szlak pieszy niebieski ZP-1045 w kierunku Pilchowa oraz rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej", prawie 100 kilometrowy szlak dookoła Puszczy Wkrzańśkiej. Ponadto przechodzi Międzynarodowy (nieoznakowany niestety) Szlak Rowerowy R-66. Odcinek dostepny dla rowerzystów z miejscowymi utrudnieniami w postaci piaszczystych dróg oraz miłośników nordic walking. Oznakowanie dość dobre.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dość dobre
 • Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami głównie z powodu lekko piaszczystych dróg oraz na jednym fragmencie schody (rowery)
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 9,3 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 137 metrów
 3. Łączna ilość zejść na trasie 133 metry
 4. Wysokość względna minimalna 23 metry
 5. Wysokość względna maksymalna 58 metrów
 6. Wysokość względna średnia 104 metry
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist