Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » ZP-0107-czerwony, 艢winouj艣cie granica - Pobierowo PKS, 72,9 km
ZP-0107-czerwony, 艢winouj艣cie granica - Pobierowo PKS, 72,9 km

ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW.  POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. ZAPRASZAMY - https://www.wedrujznami.pl/P-C-E9-004

Numer szlaku: ZP-107-c, ZP-5-c (cz臋艣膰) Kod mi臋dzynarodowy E-9
Trasa:
艢winouj艣cie - Warszów - Przytór - Mi臋dzyzdroje - Wise艂ka - Dziwnów - Dziwnówek - 艁uk臋cin - Pobierowo - Pustkowo - Trz臋sacz - Rewal - Niechorze - L臋dzin - Sadlno - Trzebiatów - Trzebusz - Roby - Karcino - D藕wirzyno - Ko艂obrzeg
Nazwa: Szlak Nadmorski im. Czes艂awa Piskorskiego, Koszali艅ski Szlak Nadmorski
Nadle艣nictwa: Woli艅ski Park Narodowy, Mi臋dzyzdroje, Gryfice, Go艣cino
Gminy: 艢winouj艣cie, Mi臋dzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Trzebiatów, Ko艂obrzeg
Nawierzchnia dróg: drogi asfaltowe, chodniki, drogi utwardzone, le艣ne,polne, szuter, bruk,p艂yta betonowa (jombo), 艣cie偶ki le艣ne i polne.
Rok ostatniego malowania: szlak malowany jest krótszymi etapami, przekrój dat wed艂ug nas to 2002-2008
Rok ostatniego pomiaru: 2010
Kolor znaków: czerwony malowany, tabliczki, drogowskazy
D艂ugo艣膰: 135 km.  

Wa偶ne uwagi: 

  1. Szlak malowany jest w obydwa kierunki jego pokonania
  2. W 2010 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne. Raz jest lepsze a raz gorsze.
  3. Szlak liniowy, bardzo d艂ugi.
  4. Opis kierunku 艢winouj艣cie - Ko艂obrzeg
  5. Wyj膮tkowo z powodu d艂ugo艣ci trasy po艂膮czone opisy.

OPIS SZLAKU

Opisywany ZP-107-c, jest cz臋ci膮 mi臋dzynarodowego szlaku pieszego E9 biegn膮cego od Brestu we Francji wzd艂uz wybrze偶y Morza Pó艂nocnego, a偶 do Braniewa. Wed艂ug podzia艂u PTTK, podzielony jest na dwa szlaki w zale偶no艣ci od umiejscowienia oddzia艂ów PTTK:

  • Szlak Nadmorski im. Czes艂awa Piskorskiego, ZP-107-czerwony, 艢WINOUJ艢CIE, przej艣cie graniczne – POBIEROWO PKS, 72,9 km
Opis fragmentami map:
Fragment 1
Odcinek pierwszy - 艢winouj艣cie granica - 艢winouj艣cie prom, 7,80 km (1,1,1)
Na tym odcinku przebiega na terenie wyspy Uznam. Przebiega po ulicach asfaltowych (chodniki), promenadzie, kilkaset metrów pla偶膮 oraz drog膮 le艣n膮 i ulicami brukowanymi. Szlak rozpoczyna si臋 (ko艅czy) przy przej艣ciu granicznym. Pocz膮tkowo poruszamy si臋 ulic膮 Wojska Polskiego. Po drugiej stronie, na 艣cie偶ce rowerowej przebiegaj膮 szlaki rowerowe: Miedzynarodowy R-10 oraz niebieski R-66. Na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo (ul. Ba艂tycka). Po doj艣ciu do skrzy偶owania skr臋camy w prawo (ul. 呕eromskiego), mijaj膮c parking po lewej stronie. Idziemy wzd艂u偶 wybrze偶a i wchodzimy na promenad臋. Po sko艅czeniu promenady schodzimy znowu na ulic臋 Uzdrowiskow膮 i dochodzimy do pla偶y. Pokonujemy kilkuset metrowy kawa艂ek pla偶y mijaj膮c po lewej Stawa M艂yny, tak charakterystyczne dla Swinouj艣cia. Idziemy wzd艂u偶 uj艣cia Swiny wchodz膮c w piaszczyst膮 drog臋 le艣n膮. Nast臋pnie dochodzimy do Fortu Wschodniego. Warto po艣wi臋ci膰 godzink臋 na jego zwiedzenie. Nastepnie za znakami idziemy w kierunku centrum ulic膮 Brukow膮. Na tymodcinku sporo zabudowy fortecznej oraz Fort Anio艂a - obecnie otwarty dla turystów. Poruszamy si臋 kolejno ulicami: Jachtowa,Rogozi艅skiego, W艂adys艂awa IV o nawierzchni brukowanej. Wchodzimy na asfalt. Nast臋pnie nabrze偶em dochodzimy do miejsckiej przeprawy promowej. W budynkach umiejscowiona jest równie偶 informacja turystyczna. Odcinek bardzo dobrze oznakowany, 艣wie偶e znaki wida膰 偶e zadbany. Dostepny dla rowerzystów (polecamy od promenady porusza膰 si臋 szlakiem rowerowym R-10) i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek drugi,艢winouj艣cie przeprawa promowa - Przytór ko艣ció艂, 9,80 km (1,1,1)
Szlak na terenie wyspy Wolin. Przebiega ulicami (chodniki), drogami i 艣cie偶kami le艣nymi, drogami utwardzonymi. Po wyj艣ciu z promu skr臋camy w lewo i ulic膮 Dworcow膮 dochodzimy do przejazdu kolejowego. Przed dworcem rozpoczyna (ko艅czy) si臋 równie偶 szlak pieszy niebieski "Nad Ba艂tykiem i Zalewem Szczeci艅skim". Wspólnie z nim i rowerowym R-10, kilakset metrów przechodzimy przez Warszów ulic膮 Barlickiego. Skr臋camy w prawo (szlak niebieski i rowerowy idzie dalej prosto), poruszaj膮c si臋 kolejno ulicami Sosnow膮, Bia艂orusk膮, Norwesk膮 i Jaracza. Przechodzimy przejazd kolejowy i dalej ulic膮 Wrzosow膮 wchodzimyw las, przecinamy drog臋 nr 3 i lasem dochodzimy do ulicy Ludzi Morza.Skr臋camy w lewo, Dochodzimy do jej ko艅ca i przechodzimy w ulic臋 Mostow膮. Skr臋camy w lewo w ulic臋 Wyspow膮 i wracamy do lasu. Dobrymi drogami le艣nymi idziemyw kierunku Przytoru, przecinaj膮c drog膮 nr 93. Dalej droga utwardzon膮 doje偶d偶amy do Przytoru. Przed miejscowo艣ci膮 dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy R-66. Wchodzimy w ulic臋 Zalewow膮 i dochodzimy do skrzy偶owania, maj膮c po lewej ko艣ció艂, który wart jest krótkiego zwiedzenia. Koniec odcinka. Dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek trzeci, Przytór ko艣ció艂 - Mi臋dzyzdroje PTTK, 10,80 km (1,2,1)
Dalszy odcinek po wyspie Wolin. Wychodzimyz Przytoru ulic膮 Zalewow膮. Po doj艣ciu do Gajowej, szlak rowerowy odbija na chwil臋 w lewo id膮c inn膮 tras膮. My za艣 wchodzimy w dobr膮 drog臋 le艣n膮 na teren Woli艅skiego Parku Narodowego. Po dojechaniu do o艣rodka wodnego, poruszamy si臋 wzd艂u偶 ogrodzenia a przy bramie wjazdowej skr臋camy w lewo. Po oko艂o 450m metrach dochodzimy do skrzy偶owania. Tutaj dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy R-66. Skr臋camyw lewo iprost膮,szerok膮 droga le艣n膮 wzd艂u偶 linii wysokiego napi臋cia doje偶d偶amy do drogi nr 3. Skr臋camy w prawo. Po lewej stronie mijamy wjazd do 艣ciezki edukacyjnej "Paprocie" (polecamy mi艂y spacerek 艣cie偶k膮). Przechodzimy w lewo pod wiaduktem i szerok膮 droga utwardzon膮 wchodzimy do Mi臋dzyzdrojów. Na rondzie skr臋camy w prawo a przed stacj膮 beznynow膮 w lewo (ul. Niepodleg艂o艣ci).
UWAGA ! wchodzimy na drugi fragment naszego schematu.
Ulic膮 Niepodleg艂o艣ci ochodzimy do ma艂ego wiaduktu kolejowego. Na tym odcinku, na chwil臋 spotykamy si臋 z niebieskim szlakiem pieszym "Nad Ba艂tykiem i Zalewem Szczeci艅skim". Za toramii dziemy wzd艂u偶 ogródkow dzia艂kowych (ul. Niepodleg艂o艣ci). Dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Niepodleg艂o艣ci), skr臋camy w prawo i gówn膮 ulic膮 kierujemy si臋 do centrum 艢winouj艣cia. Na rozwidleniu idziemy praw膮 stron膮, mijamy muzeum WPN i dochodzimy do Domu Turysty PTTK (po lewej stronie za postojem taksówek). Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking. Oznaczenie na terenie powiatu grodzkiego 艢winouj艣cie bardzo dobre, za艣 gminy Mi臋dzyzdroje dostateczne. W kilkumiejscach (rondo i teren miasta), mo偶emy zgobi膰 szlak. Przed muzeum umiejscowiony jest w臋ze艂 szlaków - zielony pieszy "Le艣ny przez Pojezierze Warnowsko - Ko艂czewskie", niebieski pieszy "Nad Ba艂tykiem i Zalewem Szczeci艅skim" oraz mi臋dzynarodowy szlak rowerowy R-10.

FRAGMENT 2
Odcinek czwarty, Mi臋dzyzdroje PTTK - Wise艂ka w臋ze艂 szlaków (PKS), 10,90 km (2,3,3)
Dlaszy ci膮g w臋drówki powyspie Wolin. Na tym odcinku szlak przebiega ulicami, deptakam,pla偶膮 i drogami le艣nymi. Po zwiedzeniu muzeum WPN, dochodzimy doskrzy偶owania (ulic膮 Zwyci臋stwa) iskr臋camy w lewo w ulic臋 艢wiatowida. Odcinek jest bardzo s艂abo oznakowany, dlatego prosimy o marsz wed艂ug opisu. Nastepnie ulicami Tysi膮clecia Pa艅stwa Polskiego oraz Parkow膮 dochodzimy do Promenady Gwiazd. Po lewej stronie widzimy mi臋dzyzdrojskie molo. Skr臋camy w prawo i promenad膮 gwiazd dochodzimy do danej remizystra偶ackiej (obecnie sklep ul. Campingowa). Tutaj rozpoczyna (ko艅czy) si臋  pieszy szlak czarny ZP-1002 na Kawcz膮 Gór臋 i zagrod臋 pokazow膮 偶ubrów. Skr臋camy w lewo (艣cie偶ka na pla偶臋) a nastepnie w prawo,poruszaj膮c si臋 pla偶膮. Odcinek bardzo trudny dla rowerów (praktycznie je prowadzimy) oraz mi艂o艣ników nordic walking - s艂abo oznakowany. Id膮c pla偶膮 mijamy Kawcz膮 Gór臋, jednostk臋 wojskow膮 (wraz z unikatowa kopu艂膮 obserwacyjn膮), Gór臋 Gosa艅, G艂azy Piastowskie, 艢widn膮 Gór膮. Mo偶emy podziwia膰 przepiekne wybrze偶a klifowe.  dochodz膮c do o艣rodka w Wise艂ce. Skr臋camyw prawo i dobra drog膮 le艣n膮, miejscami piaszczyst膮  (ul. Nadmorska) dochodzimy co Wise艂ki - w臋z艂a szlaków. Tutaj swój biega rozpoczyna (ko艅czy) pieszy szlak koloru czarnego ZP-1003. Odcinek bardzo s艂abo oznakowany oraz bardzo trudnydla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking (piaszczysty brzeg).

Odcinek pi膮ty, Wise艂ka w臋ze艂 szlaków - 艢wi臋tou艣膰 w臋ze艂 szlaków, 7,00 km (1,1,1)
Na pocz膮tku poruszamy si臋 wspólnie z czarnym szlakiem  szerok膮 iutwardzon膮 drog膮, przechodz膮c膮 w typowo le艣n膮. W pewnym momencie szlak czarny odbija w lewo w kierunku morza. My idziemy za znakami dalej prosto. Po oko艂o 2,3 km dochodzimy do kolejnego w臋z艂a szlaków (czarny pieszy ZP-1004) wychodz膮cego z drugiego ko艅ca Wise艂ki nad morze. Przecinamy go i id膮c za znakami dochodzimy do latarni morskiej "Kikut". Tutaj mo偶emyzatrzyma膰 si臋 na krotki odpoczynek. Nast臋pnie za znakami przechodzimy odcinek oko艂o 4,5 km dochodz膮c do drogi numer 102, gdzie swój bieg konczy (rozpoczyna) pieszy szlak koloru zielonego "Le艣ny Pobrze偶em Warnowsko-Ko艂czewskim".  Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.

FRAGMENT 3
Odcinek szósty, 艢wi臋tou艣膰 w臋ze艂 szlaków - Dziwnów most, 10,30 km (1,2,2)
Skr臋camy w lewo i idziemydroga 102.Na zakr臋cie skr臋camy w lewo skos w drog臋 le艣n膮 i kierujemy si臋 w kierunku Mi臋dzywodzia. Id膮c drogami gruntowymidochodzimyza znakami doulicy Szkolnej i skr臋camy w lewo dochodz膮c z powrotem do drogi nr 102. Skr臋camy w prawo i przechodzimy przez Mi臋dzywodzie. W miejscowo艣cie skr臋camyw lewo (ulica Wojska Polskiego) a nastepnie w prawo w ulic臋 Morsk膮. Po chwili ponownie w lewo (ul. Warszawska) i wchodzimy w drog臋 le艣n膮. Po prawejmijamy u偶ytek ekologiczny "Martwa Dziwna" i dochodzimy do uj艣cia Dziwny. Skr臋camyw prawo i kierujemy si臋 na most. Odcinek ko艅czymy przed wej艣ciem na most. Wychodz膮c ponownie na droge 102 ponownie 艂膮czymy si臋 z szlakiem R-10. Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.

Odcinek siódmy, Dziwnów most - Dziwnówek w臋ze艂 szlaków, 5,00 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy.Po przej艣ciu przez most wchodzimy w ulic臋 Mickiewicza,nast臋pnie Ko艣cieln膮i skr臋camyw lewo (ul. Szosowa) bypo chwili skr臋caj膮c w prawo wej艣c na ulic臋 KOniecznego któr膮 wrócimy do drogi nr 102, ktora równolegle idzie szlakrowerowy R-10. Id膮c dalej chodnikiem docieramydo Dziwnówka. i w臋z艂a szlaków przy parkingu. Tutaj swój bieg rozpoczyna  (ko艅czy) szlak niebieski pieszy ZP-108 "Nad Ba艂tykiem i Zalewem Szczeci艅skim". Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie dostateczne, aczkowliek miejscami mo偶na zgubi膰 szlak.

Odcinek ósmy, Dziwnówek w臋ze艂 szlaków - 艁uk臋cin skrzy偶owanie, 5,50 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy bez utrudnie艅. W Dziwnówku szlak przebiega po ulicach asfaltowych. Id膮c za znakami przechodzimy ulic臋 NIepodleg艂o艣ci. Po wyj艣ciu z miejscowo艣ci wchodzimy w drogi i 艣cie偶ki le艣ne. UWAGA ! Ko艅czy si臋 fragment III i wchodzimy w fragment IV schematu.

Po wej艣ciu do 艁uk臋cina wchodzimy w asfalt - poruszamy si臋 ulic膮 S艂oneczn膮. Szlak dobrze oznakowany w obydwie strony. Na tym odcinku co jaki艣 czas przecina si臋 z mi臋dzynarodowym  szlakiem rowerowym R-10 (zielony). Odcinek dost臋pny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

FRAGMENT IV

Odcinek dziewi膮ty, 艁uk臋cin krzy偶ówka - Pobierowo PKS, 5,10 km (1,1,2)

Odcinek 艂atwy i bez utrudnie艅. Przebiega drogami asfaltowymi i 偶u偶lowymi. W 艁uk臋cinie szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Po wej艣ciu w las, droga zmienia si臋 na utwardzon膮 drog臋 le艣n膮 id膮ca do Pobierowa. Droga posiada sporo dziur (po deszczu mo偶e by膰 du偶o ka艂u偶). Przed samym Pobierowem skr臋camy w lewo i dochodzimy do ulicy Grunwaldzkiej (skr臋t w prawo). W Pobierowie szlak przechodzi z powrotem na ulice asfaltowe. Podojsciu do ulicy Wojska Polskiego, skr臋camy w prawo i dochodzimy do dworca PKS, gdzie umiejscowiona jest informacja turystyczna i WC. Pobierowo to równie偶 du偶y w臋ze艂 szlaków. Spotkamy si臋 z pieszymi: historycznym, niebieskim ZP-1021 "Szlak Pobrze偶a Rewalskiego" oraz rowerowymi czarny "Zachodni Szlak 艁膮cznikowy"niebieski "Letniskowy Szlak Pobierowa". Na ca艂ym odcinku nasz szlak idzie wspólnie z rowerowym R-10. Szlak dobrze oznaczony w oby dwie strony. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek dziesi膮ty, Pobierowo PKS - Pustkowo krzy偶 Papieski, 3,20 km (1,1,2)

Odcinek 艂atwy bez wi臋kszych utrudnie艅. W Pobierowie przebiega ulicami asfaltowymi, (wracamy na ul.Grunwaldzk膮 i kierujemy si臋 na wschód), który nast臋pnie na terenie le艣nym przechodzi w szerok膮 drog臋 gruntow膮. Na tym odcinku dziury. Przed Pustkowem odchodzi na chwil臋 w las gdzie idzie drog膮 le艣n膮. W Pustkowie z powrotem wchodzimy na ulice asfaltowe id膮c po kolei  ulicami Letni膮 i Nadmorsk膮 dochodz膮c do krzy偶a. Na tym odcinku do艣膰  d艂ugi wspólny przebieg z szlakiem pieszym historycznym, rowerowym R-10 a w ca艂o艣ci z rowerowym czarnym "zachodni Szlak Rowerowy", ko艅cz膮cym (rozpoczynaj膮cym) swój bieg w Pustkowie. Oznaczenie szlaku dobre. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek jedenasty, Pustkowo krzy偶 papieski - Trz臋sacz ko艣ció艂, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek bardzo 艂atwy. Na ca艂o艣ci szlak przebiega chodnikiem z polbruku i miejscami asfaltem. Oznaczenie szlaku dobre. Z Pustkowa ruszamy ulic膮 Nadmorsk膮 w kierunku wschodnim. Po chwilimarszu ko艅czy si臋 czarny szlak rowerowy. Wchodzimy w szerok膮 drog臋 (budowa 艣cie偶ka pieszo-rowerowa) i dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Kamie艅ska). Po doj艣ciu do ulicy  Klifowej skr臋camy w lewo i dochodzimy do ruin ko艣cio艂a. Na odcinku spotykamy si臋  z rowerowym szlakiem koloru czerwonego "艢ladami Zabytków Architektury", mi臋dzynarodowym R-10,  oraz pieszymi historycznym. W Trz臋saczu swój pocz膮tek(koniec) rozpoczyna szlak zielony rowerowy sieci szlaków "Gryfland" oraz pieszy niebieski ZP-1021 "Szlak Pobrze偶a Rewalskiego". Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników  nordic walking.

Odcinek dwunasty, Trz臋sacz ruiny ko艣cio艂a - Rewal IT, 5,00 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy (utrudnienia w膮skie 艣cie偶ki obok klifu). Po wyj艣ciu z ruin (kierunek wschód)szlak przebiega 艣cie偶kami le艣nymi nad klifem. Mijamy piekny punkt widokowy na klifie. Po wej艣ciu do Rewala wchodzi w ulice asfaltowe i polbrukowe. Stan oznacze艅 dobry (w Rewalu cz臋艣ciowy brak oznacze艅 na odcinku ko艣ció艂 – Informacja turystyczna). Poruszamy si臋 ulicami: Szczeci艅sk膮, skr臋t w lewo Saperska,  na wprost Westerplatte, na rondzie wprost do O艣rodka Sportu i Rekreacji (informacja turystyczna i WC). W Rewalu jest du偶a ilo艣膰 skrzy偶owa艅 z szlakami turystycznymi. Rowerowe: mi臋dzynarodowy R-10, 偶ó艂ty "Rewalska Kraina S艂onca", z pocz膮tkiem (ko艅cem) przy IT, czarny "Wschodni Szlak 艁膮cznikowy", rozpoczynaj膮cy (ko艅cz膮cy) swoj bieg przy ul.  艁okietka oraz pieszy historyczny. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek trzynasty, Rewal IT - Niechorze PKS w臋ze艂 szlaków), 3,80 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy bez utrudnie艅. Wracamy na  Szkoln膮 (kierunek wschodni) i kolejno: w lewo ul. Nowy 艢wiat, w prawo  Mickiewicza, na wprost  i lewo skos ulica Klifowa a偶 do wyj艣cia z Rewala.  UWAGA ! Wychodzimy z IV fragmentu i wchodzimy na V zgodnie ze schematem. Do Niechorza spore wspólne odcinki z szlakami turystycznymi (patrz schemat).Na odcinku Rewal – Niechorze latarnia morska szlak przebiega ma艂o ruchliw膮 drog膮 asfaltow膮. Od latarni wchodzimy na 艣cie偶k臋 spacerow膮 z polbruku, a偶 do zej艣cia w kierunku centrum Niechorza przy ulicy Starowiejskiej. Schodzimy do dworca PKS i PKP kolejno ulicami Nadmorsk膮, Morsk膮, Parkow膮, Mazowieck膮, gdzie jest w臋ze艂 szlaków pieszych: historyczny, zielony pieszy "Dooko艂a Liwiej 艁u偶y" i rowerowych.: zielony "Dooko艂a Liwiej 艁u偶y", niebieski "艢ladami Historii Niechorza", czarny "Wschodni Szlak 艁膮cznikowy", mi臋dzynarodowy R-10. Oznakowanie szlaku dobre. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.

FRAGMENT V
Odcinek czternasty, Niechorze PKS w臋ze艂 szlaków - L臋dzin skrzy偶owanie, 3,20 km (2,2,3)

Odcinek o du偶ej trudno艣ci. W Niechorzu szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Przy wyje藕dzie wchodzimy w drog臋 brukow膮 (ul.Trzebiatowska), przechodz膮c膮 w nierówn膮, utwardzon膮 gruntow膮. Od w臋z艂a szlaków (pieszy i rowerowy zielony), wchodzi w s艂abo widoczn膮 drog臋 poln膮, do艣膰 mocno podmok艂膮 na odcinku oko艂o 900 metrów (w zale偶no艣ci od pogody). Nast臋pnie droga polna wchodzi na asfalt z drog臋 102 (uwaga ruchliwa droga – rowerzystom proponujemy tras臋 Niechorze do ronda i na rondzie kierunek Trzebiatów). Do L臋dzina szlak przebiega drog膮 asfaltow膮. Oznakowanie szlaku wystarczaj膮ce. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych. Dla  nordic walking szlak okre艣lamy jako  trudny.

Odcinek pietnasty, L臋dzin skrzy偶owanie - Sadlno Ko艣ció艂, 3,40 km (2,3,3)

Odcinek do艣膰 trudny. W L臋dzinie wchodzimy w drog臋 gruntow膮 a偶 do Drozdowa - ciekawostka, mijamy wiatrak holenderski.Droga ma fragmenty piaszczyste, w wielu miejscach przechodzi w rzadko u偶ywan膮 drog臋 poln膮, miejscami bardzo rozje偶d偶on膮 i wyboist膮 (po deszczach mocno b艂otniste miejsca). Droga z 艂adnymi krajobrazem.  W Drozdowie oko艂o 500 metrów asfaltu a nast臋pnie drog膮 gruntowa podobnie jak wcze艣niej. Oznakowanie bardzo s艂abe, rzadko rozmieszczone nale偶y zwraca膰  uwag臋 na znaki. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drog膮 nr 102 do Che艂ma Gryfickiego. Nordic walking okre艣lamy jako nie do przej艣cia za艣 rowerowy jako trudny.

Odcinek szesnasty, Sadlno ko艣ció艂 - Trzebiatów rynek, 7,30 km (2,3,3)

Odcinek trudny. W Sadlnie chwilowy asfalt, nast臋pnie droga betonowa. W pobli偶u Che艂ma Gryfickiego po zako艅czeniu drogi betonowej wchodzimy w drog臋 poln膮 do艣膰 mocno zaro艣ni臋t膮, miejscami mocno podmok艂膮 (w zale偶no艣ci od pogody). Odcinek ten ma d艂ugo艣膰 oko艂o 1800 metrów. Przed Che艂mem wchodzimy w asfalt, a po chwili na drog臋 102. Tutaj wzmo偶ona uwaga turystów na ruch samochodowy. Do Trzebiatowa szlak przebiega ulicami asfaltowymi chodnikami. Kolejno poruszamy si臋 ulicami: Parkowa, Ko艣ciuszki, w lewo Witosa i wchodzimy na rynek. Oznakowanie szlaku s艂abe. Ma艂a ilo艣膰 oznacze艅 – mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku. Dobrze oznaczony na drodze 102 i w Trzebiatowie. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drog膮 nr 102 do Che艂ma Gryfickiego. W Trzebiatowie warto zatrzyma膰 si臋 i zwiedzi膰 t膮 ciekaw膮 architektonicznie miejscowo艣膰.  Nasz szlak spotyka si臋 tutaj z dwoma szlakami rowerowymi: mi臋dzynarodowym R-10 i czerwonym sieci "Gryfland" - pocz膮tek (koniec) na rynku. Nordic walking okre艣lamy jako nie do przej艣cia , za艣 rowerowy jako bardzo trudny.

Odcinek siedemnasty, Trzebiatów Rynek - Trzebusz ko艣ció艂, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Po zwiedzeniu Trzebiatowa udajemy si臋 chodnikami a nast臋pnie po wyj艣ciu z miasta chodnikiem i  utwardzon膮 droga gruntow膮 (ulica G艂臋boka i lewo skos Morska) do drogi numer 109 (Nowielice). Odcinek Nowielice – Trzebusz droga asfaltowa nr 109 (uwaga na du偶y ruch pojazdów).  Do艣膰 spory wspólny przebieg ze szlakiem rowerowym R-10. Oznakowanie szlaku dobre. Odcinek dost臋pny dla turystów  rowerowych i nordic walking. Koniec fragmentu schematu nr V.

FRAGMENT VI

Odcinek osiemnasty, Trzebusz ko艣ció艂 - Roby skrzy偶owanie, 5,20 km (2,2,3)

W Trzebuszu skr臋camy w prawo i wchodzimy w drog臋 brukow膮. - szlak rowerowyidzie w kierunku Mrze偶yna (pó艂noc) Po zako艅czeniu zabudowa艅 wchodz膮c膮 w drog臋 poln膮 do艣膰 mocno rozje偶d偶on膮 na odcinku oko艂o 1500 metrów. Nast臋pnie droga przechodzi w betonow膮. Przed Robami wchodzi w drog臋 poln膮 dochodz膮c膮 do asfaltu - uwaga brak oznacze艅 skr臋tui mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku i doj艣cie do Mrze偶yna. Po doj艣ciu do asfaltu skr臋camy w lewo i po oko艂o 400 metrach dochodzimy do skrzy偶owania z drog膮 brukow膮. Oznakowanie szlaku bardzo s艂abe. Mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych (alternatywa innej trasy R-10 Nowielice – Roby drog膮 asfaltow膮). Nordic walking okre艣lamy jako trudny.

Odcinek dziewi臋tnasty, Roby skrzy偶owanie - Karcino ko艣ció艂, 7,50 km (2,2,3)

Odcinek do艣膰 trudny. Szlak przebiega drogami polnymi, miejscami rozje偶d偶onymi z dziurami. Oznakowanie bardzo s艂abe. W Robach skr臋camy w prawo (droga brukowa), przechodz膮ca w poln膮, miejscami z dziurami a po deszczach z ka艂u偶ami. Przechodzi ona w szerok膮 drog臋 utwardzon膮.  Powje藕dzie do Karcina skr臋camyw lewo i doje偶d偶amy asfaltem do ko艣cio艂a (przy ko艣ciele stare tablice kierunkowe szlaku). Spotykamy si臋 tutaj równie偶 z  trasami rowerowymi D藕wirzyna i Ko艂obrzegu. Mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych. Nordic walking okre艣lamy jako trudny.

Odcinek dwudziesty, Karcino ko艣ció艂 - D藕wirzyno w臋ze艂 szlaków, 3,70 km (1,1,2)

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega drogami polnymi w du偶ej cz臋艣ci z betonowych p艂yt. Po zwiedzeniu ko艣ció艂ka, omijamy go z lewej strony i wchodzimy w drog臋 utwardzon膮 maj膮c poswojej prawej sklepikwiejski (mo偶na si臋 posili膰). Mijamy po prawej star膮 zabudow臋 m艂yna i skr臋camy w prawo a nast臋pnie w lewo a pokilkuset metrach ponownie w prawo. Drog膮 poln膮 (w kilku miejscach nierówn膮 i z ka艂u偶ami) dochodzimy do mostka nad "Bagiennym Rowem". Tu偶 za mostkiem miejsce odpoczynku (widzimy równie偶 drogowskazy trasy rowerowej). Idziemy dalej droga utwardzon膮 przechodz膮c膮 po chwili w betonow膮 z p艂yt typu jombo.  Po drodze przechodzimy po mo艣cie nad  B艂otnic膮 i艂agodnie skr臋caj膮c w lewo dochodzimy do D偶wirzyna.  Tutaj musimy zwróci膰 uwag臋 na opis, gdy偶z powodu przebudowy dróg zniszczone zosta艂y oznaczenia. Skr臋camy w lewo i przecinamy asfalt. Wchodzimy. Jedziemy kolejno ulicami Piastowska na wprost, w prawo ulic膮 Wczasow膮, w prawo  - g艂owna ulica D藕wirzyna Wyzwolenia. Tutaj umiejscowiony jest w臋ze艂 szlaków - spotykamy si臋 ze szlakiem R-10, oraz lokaln膮 sieci膮 tras rowerowych. Miejscami droga betonowa jest nierówna.   Od zabudowy D藕wirzyna poruszamy si臋 chodnikami i ulicami asfaltowymi. Przy wej艣ciu/wyj艣ciu do D藕wirzyna brak oznacze艅 szlaku. Oznakowanie rzadkie lecz wystarczaj膮ce. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych. Szlak dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. W D藕wirzynie znajduje si臋 informacja turystyczna. 

FRAGMENT VII

Odcinek dwudziesty pierwszy, D藕wirzyno w臋ze艂 szlaków -Ko艂obrzeg latarnia morska, 12,60 km (1,2,1)

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Oznakowanie s艂abe. Od D藕wirzyna do hotelu „Senator” przebiega drog膮 asfaltow膮 (ul Wyzwolenia) z chodnikami (uwaga na ruch samochodów). Za hotelem idziemy wzd艂u偶 ogrodzenia. Nast臋pnie poruszamy si臋 drog膮 le艣n膮 (korzenie). Do Ko艂obrzegu szlak przechodzi drogami le艣nymi odcinkami do艣膰 piaszczystymi. Odcinek pocz膮tek miasta – latarnia morska poruszamy si臋 chodnikiem. UWAGA! W Grzybowie wchodzimy na fragment VII schematu. Oznakowanie odcinka dobre z miejscowymi brakami, mog膮cymi spowodowa膰 zgubienie szlaku (hotel „Senator”, w okolicach ruin magazynów wojskowych pomi臋dzy Grzybowem a Ko艂obrzegiem - odcinek oko艂o 1 km). W Ko艂obrzegu mo偶emy zgubi膰 szlak.  Po mini臋ciu parku, propopnujemy poruszanie si臋 ulicami: Wiosenna, w prawo Ba艂tycka, przecinamy 艁ososiow膮 i dalej poruszamysi臋 Ba艂tyck膮, Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking. Po mini臋ciu portu rybackiego (zapraszamy do zakupów jaki zwiedzenia Reduty Solnej - 艣wietna atrakcja), skr臋camy w lewo w ulic臋 Soln膮, dochodzimy do mostu nad Reg膮 (po prawej stronie darmowe uj臋cie solanki). Za mostem przecinamy Portow膮 i skr臋camyw lewo. Mijamy amfiteatr i park poprawej, przecinamy Mickiewicza i wchodzimy w Spacerow膮. Id膮c wzd艂u偶 torów dochodzimy do ko艂obrzeskiego portu i latarni. Na tym odcinku, mi臋dzynarodowy szlak rowerowy R-10, przebiega wspólnie prawie w ca艂o艣ci. Na tym ko艅czymy nasz膮 w臋drówk臋. Dalsza trasa umieszczona b臋dzie w opisie szlaku  czerwonego ZP-5 "Koszali艅ski Szlak Nadmorski" (kolejny odcinek E-9) w 2011 roku, o ile otrzymamy dotacje na dalsza inwentaryzacj臋 szlaku.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki
  • Szlak okre艣lony jako 艣redniej trudno艣ci.
  • Szlak mo偶e by膰 wykorzystany jako rowerowy, z utrudnieniami na niektórych odcinkach opisanych w opracowaniu (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o pierwsze艅stwie turystów pieszych).
  • Szlak mo偶e by膰 wykorzystany jako trasa nordic walking z wykluczeniem kilku fragmentów opisanych w niniejszej tre艣ci.
  • Na szlaku i w jego bezpo艣rednich okolicach wiele ciekawych obiektów krajoznawczych.
  • W wielu miejscach szlak biegnie wspólnie z mi臋dzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, szlakami rowerowymi Pobrze偶a Rewalskiego, kilkoma pieszymi, ko艂obrzeskimi trasami rowerowymi

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1

SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2

SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2

1 – 艂atwy bez utrudnie艅

2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami

3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

PROFIL TERENOWY SZLAKU KIERUNEK 艢WINOUJ艢CIE -> KO艁OBRZEG

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 135 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 775 metrów
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 784 metry
  4. Nachylenie na trasie 8,4%
  5. Spadek na trasie 4,8%
  6. 艢rednie nachylenie podjazdów 0,8%
  7. 艢rednie nachylenie zjazdów 0,8%
  8. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna -2 metry
  9. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 10 metrów
  10. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 79 metrów
 
Informacje o szlaku - E-9 wg. Wikipedii.

Informacje o szlaku - Odcinek Polski. wg Wikipedii.

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 20 February 2011 10:15
Uwaga tury艣ci. W Ko艂obrzegu na ulicy Solnej trwa remont ca艂o艣ci (ulica i chodniki) na odcinku ul. Ba艂tycka - Most nad Pars臋t膮. Z tego te偶 powodu zniszczone s膮 oznaczenia jak i nie mo偶liwo艣ci przej艣cia szlakiem pieszym E-9 i rowerowym R-10 w kierunku latarni (centrum) i odwrotnie Proponujemy obej艣cie: Po doj艣ciu Ba艂tyck膮 do ulicy Solnej skr臋camy w prawo (w Soln膮, na 艣wiat艂ach w lewo w ulic臋 ppor. 艁opuskiego, przechodzimy Kana艂 Drzewny i Pars臋t臋. Skr臋camy w lewo. Idziemy bulwarem do (korzystamy z oznacze艅 szlaku pieszego zielonego) ulicy Solnej i wracamy na szlak.
#2 | Robert Filipski dnia 29 September 2013 18:48
Remont jest zako艅czony, jednak nowego oznakowania si臋 nie u艣wiadczy prawie Sad
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist