ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZKA/ZGL-018
NUMER SZLAKU: ZP-1007-z
PRZEBIEG SZLAKU: GOLCZEWO PKS - jez. SZCZUCZE - K艁EBY - BUK - CZARNOG艁OWY - 艢WIETOSZEWKO - ROKITA - CISY ROKICKIE - BUDZIESZEWICE - 艁O殴NICA - DZISNA - BABIGOSZCZ - WIDZIE艃SKO - KROKOSZYCE - GÓRA ZIELONCZYN - STEPNICA - STEPNICZKA - G膭SIERZYNO - KOPICE - CZARNOCIN - 艁膭KA - JARSZEWKO - SKOSZEWO - ZAGÓRZE - GOGOLICE - REC艁AW - WOLIN.
NAZWA SZLAKU: "STEPNICKO - ROKICKI"
NADLE艢NICTWA: ROKITA
GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamie艅ski), PRZYBIERNÓW (powiat goleniowski), STEPNICA (powiat goleniowski), WOLIN (powiat kamie艅ski)
NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LE艢NE, DROGI SZUTROWE, BRUK, DROGI POLNE
KOLOR: ZIELONY, MALOWANY ORAZ DROGOWSKAZY
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2009 (odcinek 艁o藕nica - Golczewo), ok 2006 (odcinek Wolin - 艁o藕nica.
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 92,2 km
WA呕NE UWAGI:
- Przy tabliczkach mo偶liwo艣膰 ich przekr臋cania przez wandali
- Szlak liniowy, d艂ugi
- Opis w kierunku Golczewo -> Wolin
- Profile trasy podzielone zosta艂y na dwie grupy.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1.Odcinek pierwszy, Golczewo PKS - jez. Szczucze w臋ze艂 szlaków 3,24 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy z miejscowymi ka艂u偶ami. Poruszamy si臋 po ulicach asfaltowych, alei spacerowej i drogami le艣nymi (miejscami mocno piaszczyste). Oznakowanie bardzo dobre. Odcinek dost臋pny równie偶 dla turystów rowerowych oraz mi艂o艣ników nordic walking.
2. Odcinek drugi, jez. Szczucze w臋ze艂 szlaków - w臋ze艂 szlaków pieszych zielony i czerowny, 3,07 km (1,1,1)
dcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Dobrze oznakowany. Oznakowanie dobre, jednak obok 偶wirowni brak kierunku jazdy. Szlak idzie w ca艂o艣ci drogami le艣nymi, polnymi , szerokimi i wyje偶d偶onymi. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
3. Odcinek trzeci, w臋ze艂 szlaków pieszych - Buk pa艂ac, 5,16 (1,1,1)
Odcinek 艂atwy. Oznaczenie dobre. Odcinek idzie drogami le艣nymi i polnymi, miejscami rozje偶d偶onymi. Po deszczach ka艂u偶e. Szlak dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
4. Odcinek czwarty, Buk pa艂ac - Czarnog艂owy pla偶a, km (1,2,2)
Odcinek mo偶na podzieli膰 na 艂atwy i trudny. Przebiga onpo drogacj le艣nych oraz 艣cie偶kach. Fragment oko艂o 100 metrów idzie przez las. Tutaj schodzimy z rowerów. Wzd艂u偶 jeziora Czarnog艂owy Wielkie, poruszamy si臋 w膮skimi 艣cie偶kami, czesto na kilkumetrowych skarpach jeziornych. Odcinek dobrze oznakowany i dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
5. Odcinek pi膮ty, Czarnog艂owy pla偶a -艢wi臋toszewko skrzy偶., 4,54 km (1,1,1)
Odcinek 艣redniej trudno艣ci. Przez Czarnog艂owy poruszamy si臋 drogami asfaltowymi. Po doj艣ciu za oznaczeniami do ostatniej posesji wchodzimy w w膮sk膮 drog臋 miedzow膮. W zalezno艣ci od sezonu do przejechania lub nie. Po dojechaniu do 艢wi臋toszewka asfalt. Odcinek oznakowany do艣膰 dobrze, dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking, jednak z uwagi na drog臋 miedzow膮 do艣膰 trudny. Proponujemy wczesniejsze skr臋cenie ze szlaku i objazd asfaltem do 艢wi臋toszewka (na mapie asfalt jest naniesiony jako linia w膮skotorówki).
6. Odcinek szósty, 艢wi臋toszewko skrzy偶. - Nadle艣nictwo Rokita, 4,28 km (1,2,3)
Odcinek przebiega drogami polnymi oraz drog膮 powsta艂膮 na miejscu rozebranej linii w膮skotorowej - zarastaj膮ca, nierówna i do艣膰 rzadko u偶ywana. W Rokicie poruszamy si臋 na przemian asfaltem idrogami le艣nymi. Odcinek dobrze oznakowany, dost臋pny dla turystow rowerowych i nordic walking.
7. Odcinek siódmy, Nadle艣nictwo Rokita - Rezerwat Cisy Rokickie, 3,15 km (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy. Praktycznie na ca艂ymodcinku poruszamy si臋 asfaltem - nale偶ypami臋ta膰 o przestrzeganiu przepisów o ruchu drogowym. Odcinekprzy samym rezerwacie to droga le艣na. Oznakowanie bardzo dobre. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣cinków nordic walking.
8. Odcinek 8, Rezerwat Cisy Rokickie - most nad Gowienic膮 (Budzieszewice), 6,81 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy. Przebiega przez tereny le艣ne Puszczy Goleniowskiej szerokimi i wyje偶d偶onymi drogami le艣nymi i ubitymi szutrowymi, pe艂ni膮cymi rol臋 dróg przeciwpo偶arowych. Drogi le艣ne miejscami piaszczyste oraz w lasach olchowych mozliwe miejscowe b艂otko. Po wej艣ciu do Budzieszewic poruszamy si臋 szerok膮 drog膮 utwardzon膮 oraz asfaltem.Odcinek ko艅czy (zaczyna si臋) na mo艣cie nad Gowienic膮. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking i bardzo dobrze oznakowany.
9. Odcinek dziewi膮ty, most nad Gowienic膮 - Dzisna skrzy偶, 2,52 (1,3,3)
Odcinek do艣膰 trudny. Na odcinku most - 艁o藕nica poruszamy si臋 asfaltem. Od 艁o藕nicy do Dzisnej drog膮 polno-lesn膮, nierówn膮 i z miejscowymi ka艂u偶ami. Do艣膰 spory odcinek przebiega rozebran膮 lini膮 w膮skotorow膮, zaro艣ni臋t膮 i stanowi膮c膮 w kilku miejscach w艂asno艣膰 prywatn膮 - poruszamy si臋 skrajem pola. Odcinek nieprzyjazny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. Proponujemy z mostu porusza膰 si臋 drog膮 asfaltow膮 na Babigoszcz (kr臋t w prawo) i po艂膮czy膰 sie ze szlakiem. Mo偶emy wówczas na chwil臋 odbi膰 do Dzisnej.
10. Odcinek dziesi膮ty, Dzisna skrzy偶. - Babigoszcz zajazd, 2,75 km (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy z do艣膰 dobrym oznakowaniem. W ca艂o艣ci poruszamy si臋 drogami asfaltowymi.Dost臋pnydla turystów rowerowych imi艂o艣ników nordic walking.
11. Ocinek jedenasty, Babigoszcz zajazd - Widziensko ruiny m艂ynu, 5,29 (1,1,1)
Odcinek do艣膰 艂atwy. Poruszamy si臋 dobrymi drogami le艣nymi oraz dwoma krótkimi odcinkami asfaltu. Odcinek jak najbadziej dost臋pny dla kolarzy i mi艂o艣ników nordic walking. Oznaczenie dobre.
12. Odcinek dwunasty, Widziensko ruiny m艂ynu - Krokorzyce, 3,00 km (1,1,1)
Kolejny do艣膰 艂atwy odcinek szlaku i w miar臋 dobrze oznakowany. Poruszamy si臋 dobrymi drogami le艣nymi, miejscami zapiaszczonymioraz asfaltem. Odcinek do pokonania za pomoc膮 roweru jaki przy uprawianiu nordic walking.
13. Odcinek trzynasty, Krokorzyce - Góra Zielonczyn, 4,23 km (1,2,2)
Ca艂o艣ciowo odcinek bardzo 艂atwy oprócz bezpo艣redniego wjazdu i zjazdu z Góy Zielonczyn odbywaj膮cego si臋 cz臋sciowo lasem a cz臋艣ciowo le艣nymi 艣cie偶kami. Po za tym trasa 艂atwa - poruszamy si臋 po asfalcie. Trasa bezproblemowo dost臋pna dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie szlaku dobry-.
14. Odcinek czternasty, Góra Zielonczyn - most na Gowienicy, 4,64 (1,2,2)
Odcinek o 艣redniej trudno艣ci jednak z do艣膰 s艂abym oznakowaniem. Poruszamy si臋 drogami le艣nymi i polnymi. S膮 to drogi nierówne a po deszczach do艣膰 zab艂ocone. Jednak posiadaj膮 du偶e walory krajobrazowe, szczególnie gdy poruszamy si臋 wzd艂u偶 Gowienicy. Nale偶y zwróci膰 uwag臋 na oznakowanie przy mo艣cie na Gowienicy - s膮 dwa ró偶ne oznaczenia. Odcinek o 艣redniej trudno艣ci dla turystów kolarzy i mi艂o艣ników nordic walking. Mo偶emy poleci膰 asfalt z Zielonczyna do Stepnicy.
15. Odcinek 15, Most na Gowienicy - Stepnica ko艣ció艂, 3,32 (1,2,2)
Klejny odcinek o 艣redniej trudno艣ci pokonania i s艂abo oznakowany. Za mostem poruszamy si臋 wzd艂u偶 brzegów Gowienicy w kierunku Stepnicy. Poruszamy si臋 miejscami podmok艂膮 drog膮 poln膮 oraz 艣cie偶kami. Skr臋t na Stepnic臋 nie jest oznakowany, dlatego prosimy zwróci膰 uwag臋 podczas marszu. Mo偶emy skr臋ci膰 w drog臋 odbijaj膮c膮 od rzeki przed przepompowni膮 (ul. Boles艂awa Chrobrego). Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
16. Odcinek szesnasty, Stepnica ko艣ció艂 - G膮sierzyno skrzy偶., 4,36 km (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy z dostatecznym oznakowaniem szlaku. Poruszamy si臋 drog膮 asfaltow膮 - nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego. Odcinek bezproblemowydla turystów kolarzy i mi艂o艣ników nordic walking.
17. Odcinek siedemnasty, G膮sierzyno skrzy偶. - Kopice (odej艣cie szlaku), 4,72 km (1,1,1)
Kolejny ca艂kowicie asfaltowy i bezproblemowy odcinek szlaku dost臋pny dla rowerów i pieszych.
18. Odcinek osiemnasty, Kopice (odej艣cie szlaku) - Czarnocin rezerwat, 3,38 (1,1,2)
Odcinek do艣膰 艂atwy z dostatecznym oznakowaniem. Poruszamy si臋 drogami polnymi i lesnymi miejscami nierównymi o b艂otnistymi po deszczach oraz asfaltem.
19. Odcinek dziewi臋tnasty, Czarnocin rezerwat - Kana艂 Czarnoci艅ski przepompownia, 3,46 km (2,3,3)
Bardzo trudny odcinek szlaku. Turystom rowerowym i mi艂o艣nikom nordic walking zalecamy obej艣cie odcinka przez Czarnocin (kierunek wschodni, i poruszanie si臋 drog膮 o przemiennej nawierzchni betonowej (p艂yta jombo) i polna dochodz膮cej do przepompowni. Szlak przebiega wzd艂u偶 kana艂ów, cz臋sto mocno zaro艣ni臋tymi odcinkami. Mo偶na równie偶 zgubi膰 oznakowanie szlaku. Poni偶ej wersja obej艣cia (objazdu) tego odcinka, aczkolwiek nie zniech臋camy turystów pieszych od ma艂ej przygody w terenie.
20. Odcinek dwudziesty, Kana艂 Czarnoci艅ski przepomownia - 艁膮ka skrzy偶., 5,32 (1,2,2)
Odcinek do艣膰 艂atwy s艂abo oznakowany. Poruszamy si臋 drogami o nawierzchni betonowej (p艂yta jombo). Na drodze mo偶liwe zwalone drzewa. P艂yty miejscami nierówne. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking. Polecamy go zamiennie dla przemierzaj膮cych szlak R-66 (droga do 呕arnowa jest bardzo nierówna a po deszczach bardzo trudna do przejechania).
21. Odcinek dwudziesty pierwszy, 艁膮ka skrzy偶. - Skoszewo skrzy偶., 4,9 km (1,1,1)
Odcinek do艣膰 艂atwy. Poruszamy si臋 dziurawym asfaltem na odcinku 艁膮ka - Jarszewko. Pozosta艂y odcinek to szerokie drogi le艣ne, miejscami lekko piaszczyste i nierówne. W Skoszewie droga utwardzona. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
22.Odcinek dwudziesty drugi, Skoszewo skrzy偶. - Zagórze skrzy偶., 3,2 km (1.1,1)
艁atwy odcinek przebiegaj膮ca drogami le艣nymii utwardzonymi. miejscowe utrudnienia - nierówna droga i ka艂u偶e. Dost臋pny dla turystów rowerowych imi艂o艣ników nordic walking.
23. Odcinek dwudziesty trzeci, Zagórze skrzy偶. - Wolin PKP, 4,8 km (1,1,1)
Kolejny 艂atwy odcinek szlaku. Prawie w ca艂o艣ci asfalt a w Wolinie poruszamy si臋 chodnikami. W Rec艂awiu na drog臋 wchodzimy 艣ci臋偶k膮 przechodz膮ca przez wysp臋 i schodkami na chodnik. przed mostem. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako bardzo dobre na odcinku 艁o藕nica - Golczewo i dostateczne na odcinku 艁o藕nica - Wolin.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami (patrz opis szlaku)
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo, rowerem i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego) .
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS SZLAKU
na podstawie www.golczewo.pl, www.wolin.pl, www.stepnica.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowa艅 w艂asnych.
Szlak ma charakter liniowy. Na trasie spotykamy szlaki; piesze 偶óty ZP-1011 "Dolin膮 Niemicy", czerwony ZP-1012 przez "Las Golczewski" oraz rowerowy zielony - Miejski Szlak Golczewski na terenach gminy Golczewo i Przybiernów. Na sporej d艂ugo艣ci pokrywa si臋 ze Mi臋dzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-66 "Dooko艂a Zalewu Szczeci艅skiego" (szlak praktycznie nieoznakowany). Na terenie gminy Wolin, spotykamy si臋 ze szlakami pieszymi i rowerowymi. S膮 to niebieski pieszy 艢winouj艣cie - Dziwnówek w Wolinie i Gogolicach, 偶ó艂ty pieszy "Szlak Woli艅ski" w Wolinie oraz niebieski rowerowy Wolin - 艢winouj艣cie stanowi膮cy cz臋艣膰 szlaku R-66. Mo偶emy równie偶 pojecha膰 lokalnym zielonym szlakiem rowerowym do Wise艂ki. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie d艂u偶szej w臋drówki.
ZAPOZNAJ SI臉 Z CA艁YM OPISEM W INNYM ARTYKULE
Przebieg szlaku:
Opis szlaku oparty b臋dzie na kierunku Golczewo - Wolin. U艂atwi na to przygotowanie opisu.
1. Golczewo PKS - jez.Szczucze. Nasz膮 w臋drówk臋 zaczynamy przed dworcem PKS w Golczewie.Id膮cza znakami skr臋camy w prawo w ulic臋 Ogrodow膮 (rowerzy艣ci - jad膮 pod pr膮d). Przecinamy ulic臋 Szkoln膮 i dochodzimydo pla偶y miejskiej. Skr臋camyw lewo (po prawej pla偶a) i poruzamy si臋 alej膮 spacerow膮 dochodz膮c do ko艅ca ogrodzenia. W tym miejscu odbijaj膮 w lewo szlaki piesze 偶ó艂ty i czerwony z którymi ponownie spotkamy si臋 za oko艂o 300 metrów. My za艣 wraz ze szlakiem rowerowymzielonym idziemy grobl膮 pomi臋dzyjeziorem i stawem. Wchodzimy w las ostro pod gór臋 i drogami le艣nymi dochodzimy ponownie do szlaku 偶ó艂tego i czerwonego. Skr臋camy w prawo i poruszamy si臋 szerok膮 lesn膮 drog膮. Po zej艣ciu w dó艂 mijamy skrzy偶owanie na którym 艂膮czymy si臋 ponownie z szlakiem rowerowym koloru zielonego. Idziemy na wprost. Na kolejnym skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo (dochodzi do nas czerowny szlak rowerowy z lewej). 艁adn膮 drog膮 dochodzimy do jeziora Szczucze. Na polanie umiejscowione jest艂adne pole biwakowe z widokiem na Golczewo. Odpoczynek.
2. Jezioro Szczucze - w臋ze艂 szlaków. Po odpoczynku za zanakami, idziemy dalej szerok膮 drog膮 le艣n膮 a偶 do miejscowo艣ci K艂臋by. Wspólny przebieg ze szlakiem rowerowym czerwonym oraz na ca艂ym odcinku z pieszym czerwonym. W K艂臋bach skr臋camy ostro w lewo i maszerujemy dalej mijaj膮c polewej stronie XIX wieczn膮 ruin臋 wiatraka holenderskiego. Za znakami dochodzimy do lasu id膮c 艂adn膮 drog膮 le艣n膮. Na wysoko艣ci rozebranej linii w膮skotorówkio, dchodzi w prawo rowerowy szlak koloru czerwonego. Idziemy dalej na wprost a偶 do w臋z艂a szlaków.
3. W臋ze艂 szlaków - Buk Kamie艅ski pa艂ac. Odcinek prawie w ca艂o艣ci przebiga po terenie le艣nym. Poruszamy si臋 wed艂ug znaków. Na ko艅cu odcinka droga polna. Przed wej艣ciem do Buku mijamy po lewej zniszczony cmentarz ewangelicki. Wchodzimy na bruk i skr臋camy w lewo. Z prawej strony do chodzi do nas rowerowy szlak czerwony - wspólny przebieg ok 170 metrów. Po prawej okaza艂y zespó艂 pa艂acowo-parkowy (patrz opis miejscowo艣ci wy偶ej). Proponujemy zatrzymanie si臋 i zwiedzenie zespo艂u.Za budynkiem jest umiejscowiona wiata za艣 przy p艂acu obiekt noclegowy.
4. Buk Kamie艅ski pa艂ac - Czarnog艂owy pla偶a. Po zwiedzeniu zespo艂uw Buku idziemy dalej drog膮 brukow膮.Na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo - na wprost odchodzi rowerowy szlak czerwony w kierunku miejscowo艣ci Czarnog艂owy. Droga brukow膮 wychodzimy z miejscowo艣ci w kierunku po艂udniowym. Id膮c za znakami dochodzimy do lasu. Tutaj poruszamy si臋 szerok膮 drog膮 le艣n膮, miejscami mocno wyje偶d偶on膮., a co za tym idzie troszk臋 utrudniaj膮ca nam wycieczk臋. Z ciekawostek - do szlaku dochodzi 艣cie偶ka spacerowa. W pewnym momencie skr臋camy w lewo i ponownie 艂adn膮 droga kierujemy sie w kierunku zachodnim. Po kilometrze marszu drog膮 zwracamy uwag臋 na odbicie szlaku w lewo (na prze艂ajprzez las). Informuje nas otym wcze艣niej znak szlaku z wykrzyknikiem. Po odnalezienia znaku szlaku,przechodzimy przez las na odcinku oko艂o 100 metrów. Po przeci臋ciu rozebranej lini w膮skotorówkiwychodzimy na drog臋 a przed nami roztacza si臋 widokna jezioro Czarnog艂owy Wielkie. Kierujemy si臋 w dró偶k臋 le艣n膮 (kierunek prawo skos) o okr膮偶amy jezioro od strony pó艂nocnej, id膮c 艣ciezkami le艣nymi i dró偶kami dochodz膮c i odchodz膮c do jeziora. Nasza droga idzie podawnej ha艂dzie z kopalni odkrywkowej. Id膮c skarp膮 jeziorn膮 musimy uwa偶a膰 abu nie spa艣膰 do jeziora. POjawiaj膮ce si臋 przy brzegu inne oznaczenia, to stanowiska w臋dkarskie. Id膮c za znakami dochodzimy do pla偶y w Czarnog艂owach. Jestto kolejne miejsce odpoczynku na szlaku. Mo偶emy rownie偶 tutaj biwakowa膰 z 艂adnym widokiem na jezioro, znane równie偶 z nurkowych wypraw.
5. Czarnog艂owy pla偶a - 艢wi臋toszewko skrzy偶owanie. Po odpoczynku na pla偶y, ruszamy w dalsz膮 w臋drówk臋. Asfaltow膮, troszk臋 zniszczon膮 drog膮 idziemy w kierunku centrum. Skr臋camy za znakamiw lewo. W okolicach ko艣cio艂a ponownie w lewo skos i dochodzimy do ko艅ca miejscowo艣ci. Od tego miejsca poruszamy si臋 drog膮 miedzow膮. Cz臋sto jest zaorana wi臋c idziemy w膮skim paskiem trawy w kierunku drzewa. mijamy je i dochodzimy po oko艂o 500 metrach do asfaltu na którym skr臋camy w lewo. Dochodzimi do skrzyzowania.
6. 艢wi臋toszewko krzy偶ówka - Nadle艣nictwo Rokita. Na skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo i poruszamy si臋 drog膮 id膮c膮 rozebran膮 lini膮 w膮skotorówki.Mijamy most z podk艂adów kolejowych. Droga t膮 poruszamy si臋 prawie do Rokity. Na szcze艣cia droga staje si臋 coraz bardziej przejrzysta i szeroka, co u艂atwia nam w臋drowk臋 i jazd臋 na rowerze. Doje偶d偶aj膮c do przejazdu kolejowego i mijamy dworzec PKP i skr臋camy w lewo. Przechodzimy przez Rokit臋 i po oko艂o 300 metrach skr臋camy w drog臋 lesn膮 w prawo (oznaczenia na s艂upach). Idziemy maj膮c polewej stronie szkó艂k臋 le艣n膮 a po prawej las. Podoj艣ciu doskrzy偶owania skr臋camy w lewo i asfaltem dochodzimy do Nadle艣nictwa Rokita.Tutajmo偶emychwilk臋 odpocz膮c a i zerkn膮膰 na 艂adny dworek, w którym umiejscowiona jest siedziba nadle艣nictwa.
7. Nadle艣nictwo Rokita -Rezerwat Cisy Rokickie. Ruszamy dalej asflatem ina rozje藕dzie skr臋camy w lewo. Przeje偶d偶amy Rokit臋 (na skrzy偶owaniu jedziemy na wprost). Asfaltem doje偶d偶amy do drogi skr臋caj膮cej w lewo i po 50 metrach witam w rezerwacie cisów. Tutajnalezyzaplanowa膰d艂u偶szy odpoczynek (zespó艂 wiat i miejsce na ognisko) oraz zwiedzi膰 po uprzednim umówieniu si臋 z nadle艣nictwem, rezerwat.
8. Rezerwat Cisy Rokickie - most Budzieszewice. Poma艂ej uczcie przyrodniczej i nietylko ruszamy w dalsz膮 drog臋. Idziemy asfaltem wzd艂u偶 ogrodzenia rezerwatu. Na ko艅cu skr臋camy w lewo w drog臋 le艣n膮, wci膮偶 poruszaj膮c si臋 wzd艂u偶 ogrodzenia. Na kolejnym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo w przecink臋 le艣n膮. Rowerzystom lub leniwcom polecamydalsze poruszanie si臋 drog膮 g艂ówn膮. Wzd艂u偶 p艂otu idziemy oko艂o 300 metrów i wracamy na 艂adny trakt le艣ny. Od tego miejsca 艂adn膮 drog膮 le艣n膮 idziemy w kierunkiu 艁o藕nicy. Po drodze na terenach podmok艂ego lasu, poruszamy si臋 艂adnymi drogamiszutrowymi i w艂a艣nie tutaj spotkamy si臋 z rondem w 艣rodku lasu. Pod nim umiejscowiony jest wielki zbiornik na wod臋. Po zejsciu z szutru wracamy na drog臋 le艣n膮. Po wyj艣ciu z lasu,droga bit膮 wchodzimy do Budzieszewic, gdzie wracamyna asfalt. Skr臋camy w lewo a nast臋pnie w prawo id膮c za znakami. Asfaltem dochodzimydo mostu nad Gowienic膮, a któr膮 jeszcze nie raz spotkamy si臋 na szlaku.
9. Most Budzieszewice - Dzisna stary cmentarz. Za mostem skr臋camy w lewo i idziemy asfaltem w kierunku 艁o藕nicy. Nasz szlak tu偶 przy rogatkach skr臋ca w prawo i pomi臋dzy budynkami idzie wzd艂u偶 lini kolejowej. Proponuj臋 jednakna chwil臋 opu艣ci膰 szlaki zwiedzi膰 艁o偶nic臋 (patrz opis miejscowo艣ci wy偶ej). Wracamy na szlak i droga poln膮 (do艣膰 nierówn膮 i rozje偶d偶on膮) dochodzimy do miejsca przeci臋cia z dawn膮 lini膮 w膮skotorow膮. Tutaj znaki wskazuj膮 wyj艣cie w pole, jednak my poruszamy si臋 艣ladami kolejowymi. W pewnym momencie musimy zej艣膰, poruszaj膮c si臋 wzd艂u偶 elektrycznego pastucha. Dochodzimydo drogi asfaltowej w Dzisnej i skr臋camy w prawo. Id膮c asfaltem, nalewo widzimy ma艂e boisko umiejscowione na starym cmentarzu poniemieckim. Mo偶emy poogl膮da膰 pozbierane w pryzmy nagrobki. Nic tylko prosi si臋 i zrobienie lapidarium.
10. Dzisna stary cmentarz - Babigoszcz zajazd. Idziemy dalej prosto i na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo. Po prawej widzimy 艂adny ko艣ció艂ek (polecamy chwilowe odbicie i bli偶sze zapoznanie si臋 z architektur膮). Od tego miejsca id膮c ca艂y czas asfaltem dochodzimy do Babigoszczy. Na skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo i dochodzimy do zajazdu.
11. Babigoszcz zajazd - Widziensko ruiny m艂ynu. Za zajazdem zkr臋camy w lewo mijaj膮c z prawej stacj臋 benzynow膮. Przecinamy drog臋 krajow膮 id膮c na wprost wchodzimy ponownie w drog臋 le艣n膮. Poruszamy si臋 wzd艂u偶 doliny Gowienicy do艣膰 dobrymi drogami, czasami lekko zapiaszczonymi. Po drodze przecinamy 艣cie偶k臋 rowerow膮 utworzon膮 na dawnym nasypie kolejowym (niedoko艅czona). Po chwili wychodzimy na asfalt i skr臋camy w lewo. Podoj艣ciu do skrzy偶owania skr臋camy w prawo i dochodzimy do mostu na Gowienicy. Tutaj umiejscowione s膮 ruiny m艂yna oraz ma艂a przysta艅 kajakowa z miejscem odpoczynku.
12. Widziensko ruiny m艂yna - Krokorzyce. Na tym odcinku poruszamy si臋 za znakami asfaltem. Po oko艂o kilometrze skr臋camy w drog臋 le艣n膮 w lewo. 艁adn膮 droga dochodzimy do jeziora i skr臋camy ostro w prawo, poruszaj膮c si臋 dalej wzd艂u偶jego brzegów. Ponownie wchodzimy na asfalt i skr臋camy w lewo, kieruj膮c si臋 do Krokorzyc.
13. Krokorzyce - Góra Zielonczyn. Ca艂y czas drog膮 asfaltow膮 pokonujemy kilkumetrówy odcinek szlaku. Po doj艣ciu do parkingu le艣nego mo偶emy chwilke odpocz膮膰 i ruszy膰 艣cie偶kami le艣nymi, za znakami na gór臋 呕ielonczyn, gdzie umiejscowiona jest wie偶a widokowa. Wej艣cie na wie偶臋 jest mo偶liwe po uprzednim umówieniu si臋 z le艣nictwem. Na szczycie znajduje si臋 równie偶 punkt widokowyz 艂aweczkami, gdzie mo偶na chwilk臋 odsapn膮膰 po podej艣ciu. Na szczycie znajduje si臋 równie偶 prawnie chronione stanowisko dokumentacyjne "Góra Zielonczyn".
14. Góra Zielonczyn - most nad Gowienic膮. Schodz膮c z góry musimy bacznie patrze膰 na znaki, gdy偶 poruszamy si臋 bezdro偶ami. Po zej艣ciu wracamy na le艣n膮 drog臋 i skr臋camy po chwili w prawo. Droga jest miejscami rozje偶d偶ona i b艂otnista.Dochodzimy do asfaltu i skrecamy w lewo, aby po chwili skr臋caj膮c ponownie w lewo wróci膰 na drog臋 le艣n膮. Droga jest piaszczysta a miejscami mo偶liwe b艂oto. Wychodzimy na skraj lasu i od tego miejsca pogarsza nam si臋 oznakowanie. Idziemy drog膮 pomi臋dzy lasem a polami. W sezonie mo偶e by膰 zaorana. Dochodzimy do Gowienicy i skr臋camy w prawo, poruszaj膮c si臋 wzd艂u偶 rzeki. Droga mo偶e by膰 miejscami podmok艂a. Dochodzimy do drogi betonowej (p艂yty jombo) i skr臋camy w lewo aby po paru metrach wej艣膰 na most. Z tego miejsca widzimy ju偶 panoram臋 Stepnicy oraz gór臋 Zielonczynwraz z wie偶膮.
15. Most nad Gowienic膮 - Stepnica ko艣ció艂. Kolejny trudny odcinek naszej w臋drowki. Znaki na drzewach sugeruj膮 skr臋t w lewo za艣 na mo艣cie marszrut臋 dalej praw膮 stron膮 rzeki. My musimy przej艣膰 most i porusza膰 si臋 lew膮 stron膮 rzeki. Idziemy bez oznacze艅 do budynku przepompowni, gdzie na s艂upie umieszczonyjest znak. UWAGA - nie idziemy praw膮 stron膮 rzeki cho膰 umiejscowione s膮 tamznaki starego przebiegu szlaku. Z tego miejsca mo偶emy skierowa膰 si臋 poza szlakiem do Stepnicy lub i艣膰 dalej wa艂em aby w pewnymmiejscu (bez oznaczenia) skr臋ci膰 w w膮sk膮 艣cie偶k臋 lewo. Poruszamy si臋 podmok艂ymi 艂膮kami, aby wyj艣膰 przed sam膮 Stepnic膮. Tutaj wchodzimy na drog臋, dochodzimy do ulicy Boles艂awa Chrobrego (planowana jest tubudowa kilku budynków i przed艂u偶enie ulicy). Po doj艣ciu do g艂ownej ulicy skr臋camy w prawo iudajemy si臋 do centrum miasta. Na rozje藕dzie skr臋camy w prawo i dochodzimy do ko艣cio艂a. Warto oczywi艣cie zwiedzi膰 miejscowo艣c i udac si臋 do portu rybackiego z widokiemna zalew.
16. Stepnica ko艣ció艂 - G膮sierzyno skrzy偶owanie. Id膮c dalej asfaltem mijamy most na Gowienicy a na rozje藕dzie skr臋camyw lewo poruszaj膮c si臋 w miejscowo艣ci Stepniczka. Asfaltem dochodzimy do G膮sierzyny.
17. G膮sierzyno skrzy偶owanie - Kopice. Mijamy skrzy偶owanie idalej idziemy asfaltem do Kopic. Po mini臋ciu miejscowo艣ci dochodzimy do skr臋tu w lewo i schodzimy z asfaltu.
18. Kopice - Czarnocin rezerwat. Droga poln膮 i le艣n膮 dochodzimy do alei prowadz膮cej z dawnego dworu czarnoci艅skiego nad zalew. Mo偶emy oczywi艣cie skorzysta膰 z miejsca odpoczynku i skorzysta膰 z dobrej pogody. Asfaltow膮 ulic膮 wracamy do drogi g艂ównej i skr臋camy w lewo. Mijamy o艣rodki wypoczynkowe i dochodzimy do krzy偶ówki. Mo偶emy skr臋ci膰 w kierunku zabudowa艅 i skorzysta膰 z obej艣cia kolejnego odcinka (patrz opis techniczny odcinka wy偶ej i map臋 google). Jesli nie idziemy dalej asfaltem a偶 do miejsca odpoczynku nad kana艂em. Tutaj rozpoczyna si臋 rezerwat czarnioi艅ski i obszar Natury 2000. Ciekawostk膮 jest dzika hodowla konika polskiego (patrz opis miejscowo艣ci).
19. Czarnocin rezerwat - Przepompownia. Po odpoczynku skr臋camy w prawo i poruszamy si臋 wzd艂u偶 kana艂u. W tym miejscu mo偶emy zgubi膰 szlak. "Chaszczuj膮c" w艣ród krzaków,drzew i zaro艣li, idziemy wzd艂u偶 kana艂ów dochodzimy do przepompownia kanale Czarnoci艅skim.
20. Przepompownia - 艁膮ka skrzy偶owanie. Przy przpompowni skr臋camy w lewo w drog臋 betonow膮 (p艂yta jombo). Po oko艂o 500 metrach skr臋camy w prawo (równie偶 betonka). Na nastepnym skrzy偶owanii skr臋camy w lewo. PO 500 metrach ponownie w prawo. Ko艅cz膮 si臋 drogi betonowe a zaczyna do艣膰 mocno dziurawa droga asfaltowa. Dochodzimy do 艁膮k.
21. 艁膮ka skrzy偶owanie - Skoszewo skrzy偶owanie. W 艁膮kach skr臋camy w lewo. Mijamy ruiny PGR-u (fajne miejsce na strzelanki ASG itp.). Droga zamienia si臋 nam w poln膮, do艣膰 szerok膮 jednak podeszczach troch臋 b艂otnist膮. Dochodzimy do Jarszewka (chwilowy asfalt). Skr臋camy w lewo a na najbli偶szym skrzy偶owaniu jedziemyna wprost. Szerok膮 drog膮 (wpierw 艂膮ki, pó藕niej las). Docieramy do Skoszewa. Tutaj chwilowo mamy drog臋 betonow膮 (p艂yty jombo). Docieramy do skrzy偶owania w Skoszewie (drogowskazy szlaku).
22. Skoszewo skrzy偶owanie - Zagórze skrzy偶owanie. Id膮c dalej prosto szerok膮 drog膮 utwardzon膮 (chwilowo le艣na), dochodzimy do skrzy偶owania w Zagórzu. Tutajmo偶emy poszuka膰 pozosta艂o艣ci pa艂acyku. Po drodze mamywidok na jedn膮 z najwi臋kszychferm wiatrowych w regionie.
23. Zagórze skrzy偶owanie - Wolin PKP. Wychodzimy z Zagórza szerok膮 drog膮 utwardzon膮, przechodz膮c膮 w asfalt. Docieramy do Gogolic, gdzie dochodzi do nas pieszy szlakniebieski (na wysoko艣ci przystanku PKS). Id膮c dalej asflatem docieramy doasfaltowej drogi (alternatywna trasa turystyczna nad morze) a nast臋pnie do Rec艂awia. Skr臋camy w lewo i przechodzimy przez most. Przed nami Wioska S艂owiani Wikingów,któr膮 bardzo polecamy zwiedzi膰 (ok 1,5-2h). Przed wiosk膮 skr臋camy w prawo i 艣cie偶k膮 dochodzimy do ul. Zamkowej. Skr臋camyw lewo i przechodzimy przez jedne z niewilu mostów obrotowych. Roztacza si臋 widok na ca艂y Wolin oraz nowy most linowy. Przechodzimy most idochodzimy do Muzeum Regionalnego. Umiejscowiony jest tutajw臋ze艂 szlaków (pieszy 偶ó艂ty, niebieski, zielony i rowerowy niebieski -R-66 i lokalny zielony rowerowy. Oczywi艣cie zapraszamy do muzeum. Idziemy dalej ulic膮 Zamkow膮 i skr臋camy w lewo (ul.Mickewicza). Dochodzimy do dworca PKP w Wolinie. Jednak ja polecam nocleg w schronisku m艂odzie偶owym (obok Lidla -Zespó艂 Szkó艂) i zwiedzi膰 Wolin (szlakiem Woli艅skim koloru 偶ó艂tego) i w臋drowa膰 dalej szlakami wyspy Wolin. Dziekuj臋 za wspóln膮 w臋drówk臋.
Szlak nadaje si臋 do Nordic Walking jak i dobrej wycieczki rowerowej.
Szczegó艂owe ukszta艂towanie terenu szlaku
Profil nr 1, Golczewo --> Babigoszcz
Profil nr 2 Babigoszcz --> Wolin
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL nr 1:
- D艂ugo艣膰 szlaku 38,4 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 332 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 331 metrów
- Nachylenie na trasie 8,7%
- Spadek na trasie 8,4%
- 艢rednie nachylenie podjazdów 1,5%
- 艢rednie nachylenie zjazdów 1,5%
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 7 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 30 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 51 metrów
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL nr 2:
- D艂ugo艣膰 szlaku 53,8 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 315 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 330 metrów
- Nachylenie na trasie 11,6%
- Spadek na trasie 9,2%
- 艢rednie nachylenie podjazdów 1,0%
- 艢rednie nachylenie zjazdów 1,0%
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna -4 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 7 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 44 metry
|