Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI TEMATYCZNE » ST-4, "Historyczny Szlak Pobrzeża Rewalskiego", 24,2 km
ST-4, "Historyczny Szlak Pobrzeża Rewalskiego", 24,2 km

Numer szlaku: b/d

Trasa: Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze - Pogorzelica.

Nazwa: Szlak Historyczny Pobrzeża Rewalskiego
Nadleśnictwa:
Gryfice
Gminy:
Rewal
Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi gruntowe, drogi szutrowe, drogi polne, ścieżki leśne
Kolor znaków: czarny (kwadrat)
Rok ostatniego pomiaru: 2010
Rok ostatniego malowania:
2008
Długość:
24,2 km


 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

 

 1. Odcinek pierwszy, Pobierowo PKS - Pustkowo Krzyż Papieski, 5,3 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i równy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami, drogami utwardzonymi, drogami leśnymi. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy na dworcu PKS w Pobierowie. Również tutaj swój bieg rozpoczyna (kończy), niebieski szlak rowerowy „Letniskowy Szlak Pobierowa” a nieopodal przy ul. Grunwaldzkiej, czarny szlak rowerowy Zachodni Szlak Rowerowy.  W kilku miejscach,  przebiega również wspólnie z pieszym E-9 i rowerowym R-10.  Z dworca PKS poruszamy się kolejno ul. Zgody, w prawo Mickiewicza, w prawo Grunwaldzka w prawo Jana z Kolna. Przecinamy Wojska Polskiego i wchodzimy w ulicę Południową. Skręcamy w lewo i poruszamy się kolejno ulicami: Piastowska, w prawo Wojska Polskiego, w lewo Miodowa, w lewo Warszawska, w prawo Bielańska, na wprost Bielicka, Grudziądzka, 22 Lipca, w lewo Graniczna. Dochodzimy do końca ulicy Grunwaldzkiej. Skręcamy w lewo i wraz z czerwonym E-9 i rowerowym R-10 oraz Zachodnim Szlakiem Łącznikowymw kolorze czarnym poruszamy się na wschód szeroką drogą utwardzoną. Na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo skos i dochodzimy do ulicy Słonecznej w Pustkowie. Po chwili skręcamy lewo (ul. Bałtycka) w prawo. Idąc ulicą Nadmorską dochodzimy do Krzyża Papieskiego oraz punktu widokowego na morze (po lewej stronie). 250 metrów dalej kończy się szlak rowerowy czarny. Oznaczenie szlaku dość dobre, jednak można go zgubić w Pobierowie. Szlak dostępny w całości dla rowerzystów i miłośników nordic walking.  

 1. Odcinek drugi, Pustkowo Krzyż Papieski – Trzęsacz kościół, 2,5 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i równy. Przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi i na długim odcinku drogą leśną wzdłuż plaży. Możliwość zgubienia szlaku przy stadninie koni w Trzęsaczu. Przebieg szlaku pokrywa się odcinkami z czerwonym E-9 i niebieskim pieszym ZP-1021 oraz rowerowym czerwonym „Śladami Zabytków Architektury” i R-10. Z Pustkowa wychodzimy ulicą drogą leśną przebudowywaną w ciąg spacerowo-rowerowy (z powodu przebudowy zniszczono niektóre oznaczenia szlaków). Dochodzimy do drogi nr 102 i skręcamy w lewo. Wchodzimy do Trzęsacza. Za ulicą Parkową skręcamy w prawo i parkiem omijamy stadninę koni dochodząc do ulicy Pałacowej. Skręcamy w lewo i kierujemy się do centrum Trzęsacza mijając po lewej zespół pałacowo-parkowy, pomniki przyrody a po prawej kościół. Na skrzyżowaniu Pałacowej z Kamieńską umiejscowiony jest węzeł szlaków (początek/koniec) rowerowy zielony sieci „Gryfland”, czerwony „Śladami Zabytków Architektury” i przechodzący pieszy niebieski ZP-1021. Idziemy deptakiem na wprost dochodząc do ruin kościoła. Wcześniej warto na chwilę zatrzymać się w Muzeum 15-go Południka. Tutaj swój bieg rozpoczyna (kończy) niebieski szlak pieszy ZP-1021 „Pobrzeża Rewalskiego”. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie oceniamy jako dobre.

 1. Odcinek trzeci, Kościół Trzęsacz – Rewal IT, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Szlak przebiega po chodnikach, drogach asfaltowych i gruntowych oraz krótkim odcinkiem plażą – uwaga braki w oznaczeniach, turystom proponujemy pojechać równolegle bez schodzenia na plażę (schody). Należy zachować ostrożność na odcinku wzdłuż klifu z powodu wąskiej ścieżki. Szlak przebiega wspólnie z pieszym E-9. i rowerowym żółtym „Rewalska Kraina Słońca”. Po deszczu możliwe błoto. Z przed ruin kościoła kierujemy się na wschód, poruszając się w terenie leśnym. Na ok. 300 metrowym odcinku poruszamy się po terenie odkryty, Tutaj też, umiejscowiony jest piękny punkt widokowy na morze. Po drodze przecinamy również 15 południk.  Po wejściu do Rewala, skręcamy w lewo i schodzimy na plażę. Skręcamy w prawo i po około 250 metrach, po minięciu portu rybackiego ponownie kierujemy się na Rewal. Po skręcie w prawo droga dochodzimy do ulicy Saperskiej. Dochodzimy do ulicy Westerplatte. Skręcamy w lewo a po chwili w prawo wędrując deptakiem (ul. Sikorskiego). Po drodze kilka punktów widokowych. Wchodzimy w ulicę Warszawską. Skręcamy w prawo i maszerujemy kolejno ulicami: Mickiewicza, w lewo Nowy Świat i w prawo Szkolna. Dochodzimy do ronda. Stąd idziemy halę OSiR-u. Umiejscowiona jest w niej informacja turystyczna oraz WC. Przy hali spotykamy się z szlakiem czerwonym E-9 zaś swój początek (koniec) ma żółty szlak rowerowy „Rewalska Kraina Słońca.  Ogólnie oznakowanie oceniamy jako dość dobre (oprócz okolic plaż i kilku miejsc w miejscowościach). Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

 1. Odcinek czwarty, Rewal IT - Śliwin PKP,  2,6 km (1,2,2)

Odcinek łatwy. Do stacji PKP Rewal droga gruntowa, miejscami rozjeżdżona (po deszczach kałuże). Pozostałe drogi odcinka utwardzone, asfalt. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, żółtym „Rewalska Kraina Słońca” oraz pieszym czerwonym E-9. Po odpoczynku i uzyskaniu informacji w IT wracamy na rondo. Skręcamy w ulicą Westerplatte. A następnie w lewo w ulicę Dworcową. Dochodzimy do zabytkowego budynku dworca wąskotorówki. Przechodzimy przez niestrzeżony przejazd kolejowy skręcamy lewo. Do Śliwina maszerujemy drogą polną wraz z żółtym szlakiem rowerowym. Oznakowanie słabe z powodu otwartego terenu, jednak nie utrudnia to nam wędrówki. Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

 1. Odcinek piąty, Śliwin PKP - Latarnia Morska, 4,5 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi, przy latarni odcinek leśny. Wspólny przebieg z pieszym czerwonym E-9, rowerowym R-10, czarnym „Wschodni Szlak Łącznikowy”, żółtym „Rewalska Kraina Słońca”. W Śliwinie skręcamy w lewo i dochodzimy pomiędzy zabudowaniami do drogi nr 102. Przecinamy ją i wchodzimy w ulicę Topolową. (szlak rowerowy żółty odbija w lewo, do informacji turystycznej). Po zakończeniu ulicy Topolowej wchodzimy w ulicę Łokietka – tutaj z lewej wchodzi rowerowy szlak czarny.  Mijamy skrzyżowanie z Chrobrego i na najbliższym rozwidleniu skręcamy w prawo skos wchodząc w ulicę Saską.  Po dojściu do ulicy Lipowej skręcamy w lewo i po chwili wchodzimy w drogę asfaltową (łączymy się z R-10, E-9, rowerowy czarny). Skręcamy w prawo i asfaltem idziemy w kierunku Niechorza. Po lewej mijamy jednostkę wojskową. Na rozwidleniu skręcamy w lewo skos, wchodząc w drogę leśną.  Po chwili wracamy na drogę asfaltową, wychodząc przed cmentarzem., Skręcamy w lewo obserwując latarnię morską. Po około 400 metrach skręcamy w lewo i dochodzimy do jednej największych atrakcji Pobrzeża Rewalskiego. Zapraszamy tutaj do zwiedzenia latarni morskiej.  Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych, nordic walking. Oznakowanie dość dobre, jednak miejscami zanikające.

 1. Odcinek szósty, Latarnia morska – Niechorze PKS, 1,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Chodnik i promenada nad morzem. Odcinek pokrywa się z szlakiem pieszym E-9 w kolorze czerwonym oraz rowerowym niebieskim „Śladami Historii Niechorza”. Po zwiedzeniu latarni skręcamy w prawo i promenadą idziemy w kierunku centrum Niechorza. W pewnym miejscu skręcamy w prawo, po chwili w lewo wchodząc w ulicę Ludną, którą schodzimy do ulicy kolejowej. Na tym odcinku zabytkowa chata rybacka z XVIII wieku oraz dworzec kolejki wąskotorowej. Skręcamy w lewo i dochodzimy do dworca PKS i węzła szlaków turystycznych. Na odcinku występuje częściowy przebieg szlaków: pieszych – zielony „Szlak Liwiej Łuży” oraz szlaki rowerowe R-10, czerwony „Śladami Rybołówstwa Morskiego”, zielony „Szlak Liwiej Łuży”, niebieski „Śladami Historii Niechorza”.  Odcinek dostępny dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking

 1. Odcinek siódmy, Niechorze PKS – Pogorzelica PKP, 5,7 km (1,1,1)

Odcinek łatwy biegnący ulicami miasta i drogami utwardzonymi, wzdłuż brzegu morza (mały odcinek piaszczysty). Następne trasa idzie wzdłuż kolejki wąskotorowej drogą gruntową. W Niechorzu szlak wychodzi na plażę, którą idzie kilkaset metrów – UWAGA, brak oznaczenia wyjścia z plaży. Z PKS dochodzimy do ulicy Mazowieckiej. Skręcamy w nią i dochodzimy do morza – UWAGA – braki oznaczeń przy wejściu i zejściu plaży. Po około 250 metrach skręcamy prawo i wchodzimy w ulicę Szczecińską. Dochodzimy do ulicy Bursztynowej i w lewo. Po prawej mijamy muzeum Rybołówstwa, które polecamy do zwiedzenia. Za muzeum skręcamy w prawo i ulicą Spokojną docieramy do jeziora. Skręcamy w lewo i ul. Jeziorną (droga leśna) zmierzamy do kanału Liwka wzdłuż torów. Po prawej mamy cały czas jezioro Liwia Łuża z faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Liwia Łuża”. Odcinek ten pokonujemy wspólnie ze szlakiem rowerowym zielonym „Dookoła Liwiej Łuży”. Po przejściu przez mostek skręcamy w lewo i ulicą Rzeczną (polbruk) dochodzimy do początku Pogorzelicy. Przecinamy ulicę Wojska Polskiego. Mając po lewej Liwkę, idziemy dalej prosto drogą utwardzoną w kierunku morza. Po lewej mijamy automatyczne wrota na kanale, dzięki którym możliwa jest regulacja poziomu wody w Liwiej Łuży. W tym miejscu przecinamy zielony szlak pieszy „Dookoła Liwiej Łuży”. Poruszamy się miejscami mocno zapiaszczoną drogą (nie schodzimy nad morze). Idąc równolegle do morza dochodzimy do ulicy Plażowej i skręcamy w prawo. Po dojściu do Wojska Polskiego skręcamy w lewo a po chwili w prawo w ulicę Słoneczną. Przed przejazdem kolejowym skręcamy asfalt w lewo i dochodzimy do zabytkowego budynku dworca kolei wąskotorowej gdzie kończy (rozpoczyna) się nasz szlak. Odcinek ten ma wspólny przebieg z szlakiem pieszym zielonym, rowerowymi żółtym „Leśnym Duktem”, międzynarodowym R-10 oraz czerwonym „Śladami Rybołówstwa Morskiego”.  Na trasie dobre oznakowanie. Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych , nordic walking

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry.
 • Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
 • Szlak można pokonać pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
 • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking na swoich odcinkach.
 • Na trasie częste odcinki szlaków rowerowych i pieszych  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
 

Przebieg szlaku łatwy. Na rok 2010 oznakowanie oceniane na obre. Jednak istnieje możliwość zgubienia szlaku na kilku odcinkach. 
 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL:

 1. Długość szlaku 24,2 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 194 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 189 metry
 4. Nachylenie na trasie 10,1%
 5. Spadek na trasie 11,2%
 6. Średnie nachylenie podjazdów 1,4%
 7. Średnie nachylenie zjazdów 1,4%
 8. Wysokość względna minimalna 1 metr
 9. Wysokość względna maksymalna 11 metrów
 10. Wysokość względna średnia 79 metrów
   
 
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist