Numer szlaku: b/d
Trasa: Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze - Pogorzelica.
Nazwa: Szlak Historyczny Pobrzeża Rewalskiego Nadleśnictwa: Gryfice Gminy: Rewal Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi gruntowe, drogi szutrowe, drogi polne, ścieżki leśne Kolor znaków: czarny (kwadrat) Rok ostatniego pomiaru: 2010 Rok ostatniego malowania: 2008 Długość: 24,2 km
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
- Odcinek pierwszy, Pobierowo PKS - Pustkowo Krzyż Papieski, 5,3 km (1,1,1)
Odcinek łatwy i równy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami, drogami utwardzonymi, drogami leśnymi. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy na dworcu PKS w Pobierowie. Również tutaj swój bieg rozpoczyna (kończy), niebieski szlak rowerowy „Letniskowy Szlak Pobierowa” a nieopodal przy ul. Grunwaldzkiej, czarny szlak rowerowy „Zachodni Szlak Rowerowy”. W kilku miejscach, przebiega również wspólnie z pieszym E-9 i rowerowym R-10. Z dworca PKS poruszamy się kolejno ul. Zgody, w prawo Mickiewicza, w prawo Grunwaldzka w prawo Jana z Kolna. Przecinamy Wojska Polskiego i wchodzimy w ulicę Południową. Skręcamy w lewo i poruszamy się kolejno ulicami: Piastowska, w prawo Wojska Polskiego, w lewo Miodowa, w lewo Warszawska, w prawo Bielańska, na wprost Bielicka, Grudziądzka, 22 Lipca, w lewo Graniczna. Dochodzimy do końca ulicy Grunwaldzkiej. Skręcamy w lewo i wraz z czerwonym E-9 i rowerowym R-10 oraz „Zachodnim Szlakiem Łącznikowym” w kolorze czarnym poruszamy się na wschód szeroką drogą utwardzoną. Na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo skos i dochodzimy do ulicy Słonecznej w Pustkowie. Po chwili skręcamy lewo (ul. Bałtycka) w prawo. Idąc ulicą Nadmorską dochodzimy do Krzyża Papieskiego oraz punktu widokowego na morze (po lewej stronie). 250 metrów dalej kończy się szlak rowerowy czarny. Oznaczenie szlaku dość dobre, jednak można go zgubić w Pobierowie. Szlak dostępny w całości dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
- Odcinek drugi, Pustkowo Krzyż Papieski – Trzęsacz kościół, 2,5 km (1,1,1)
Odcinek łatwy i równy. Przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi i na długim odcinku drogą leśną wzdłuż plaży. Możliwość zgubienia szlaku przy stadninie koni w Trzęsaczu. Przebieg szlaku pokrywa się odcinkami z czerwonym E-9 i niebieskim pieszym ZP-1021 oraz rowerowym czerwonym „Śladami Zabytków Architektury” i R-10. Z Pustkowa wychodzimy ulicą drogą leśną przebudowywaną w ciąg spacerowo-rowerowy (z powodu przebudowy zniszczono niektóre oznaczenia szlaków). Dochodzimy do drogi nr 102 i skręcamy w lewo. Wchodzimy do Trzęsacza. Za ulicą Parkową skręcamy w prawo i parkiem omijamy stadninę koni dochodząc do ulicy Pałacowej. Skręcamy w lewo i kierujemy się do centrum Trzęsacza mijając po lewej zespół pałacowo-parkowy, pomniki przyrody a po prawej kościół. Na skrzyżowaniu Pałacowej z Kamieńską umiejscowiony jest węzeł szlaków (początek/koniec) rowerowy zielony sieci „Gryfland”, czerwony „Śladami Zabytków Architektury” i przechodzący pieszy niebieski ZP-1021. Idziemy deptakiem na wprost dochodząc do ruin kościoła. Wcześniej warto na chwilę zatrzymać się w Muzeum 15-go Południka. Tutaj swój bieg rozpoczyna (kończy) niebieski szlak pieszy ZP-1021 „Pobrzeża Rewalskiego”. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie oceniamy jako dobre.
- Odcinek trzeci, Kościół Trzęsacz – Rewal IT, 2,9 km (1,1,1)
Odcinek łatwy. Szlak przebiega po chodnikach, drogach asfaltowych i gruntowych oraz krótkim odcinkiem plażą – uwaga braki w oznaczeniach, turystom proponujemy pojechać równolegle bez schodzenia na plażę (schody). Należy zachować ostrożność na odcinku wzdłuż klifu z powodu wąskiej ścieżki. Szlak przebiega wspólnie z pieszym E-9. i rowerowym żółtym „Rewalska Kraina Słońca”. Po deszczu możliwe błoto. Z przed ruin kościoła kierujemy się na wschód, poruszając się w terenie leśnym. Na ok. 300 metrowym odcinku poruszamy się po terenie odkryty, Tutaj też, umiejscowiony jest piękny punkt widokowy na morze. Po drodze przecinamy również 15 południk. Po wejściu do Rewala, skręcamy w lewo i schodzimy na plażę. Skręcamy w prawo i po około 250 metrach, po minięciu portu rybackiego ponownie kierujemy się na Rewal. Po skręcie w prawo droga dochodzimy do ulicy Saperskiej. Dochodzimy do ulicy Westerplatte. Skręcamy w lewo a po chwili w prawo wędrując deptakiem (ul. Sikorskiego). Po drodze kilka punktów widokowych. Wchodzimy w ulicę Warszawską. Skręcamy w prawo i maszerujemy kolejno ulicami: Mickiewicza, w lewo Nowy Świat i w prawo Szkolna. Dochodzimy do ronda. Stąd idziemy halę OSiR-u. Umiejscowiona jest w niej informacja turystyczna oraz WC. Przy hali spotykamy się z szlakiem czerwonym E-9 zaś swój początek (koniec) ma żółty szlak rowerowy „Rewalska Kraina Słońca”. Ogólnie oznakowanie oceniamy jako dość dobre (oprócz okolic plaż i kilku miejsc w miejscowościach). Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.
- Odcinek czwarty, Rewal IT - Śliwin PKP, 2,6 km (1,2,2)
Odcinek łatwy. Do stacji PKP Rewal droga gruntowa, miejscami rozjeżdżona (po deszczach kałuże). Pozostałe drogi odcinka utwardzone, asfalt. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, żółtym „Rewalska Kraina Słońca” oraz pieszym czerwonym E-9. Po odpoczynku i uzyskaniu informacji w IT wracamy na rondo. Skręcamy w ulicą Westerplatte. A następnie w lewo w ulicę Dworcową. Dochodzimy do zabytkowego budynku dworca wąskotorówki. Przechodzimy przez niestrzeżony przejazd kolejowy skręcamy lewo. Do Śliwina maszerujemy drogą polną wraz z żółtym szlakiem rowerowym. Oznakowanie słabe z powodu otwartego terenu, jednak nie utrudnia to nam wędrówki. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.
- Odcinek piąty, Śliwin PKP - Latarnia Morska, 4,5 km (1,1,1)
Odcinek łatwy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi, przy latarni odcinek leśny. Wspólny przebieg z pieszym czerwonym E-9, rowerowym R-10, czarnym „Wschodni Szlak Łącznikowy”, żółtym „Rewalska Kraina Słońca”. W Śliwinie skręcamy w lewo i dochodzimy pomiędzy zabudowaniami do drogi nr 102. Przecinamy ją i wchodzimy w ulicę Topolową. (szlak rowerowy żółty odbija w lewo, do informacji turystycznej). Po zakończeniu ulicy Topolowej wchodzimy w ulicę Łokietka – tutaj z lewej wchodzi rowerowy szlak czarny. Mijamy skrzyżowanie z Chrobrego i na najbliższym rozwidleniu skręcamy w prawo skos wchodząc w ulicę Saską. Po dojściu do ulicy Lipowej skręcamy w lewo i po chwili wchodzimy w drogę asfaltową (łączymy się z R-10, E-9, rowerowy czarny). Skręcamy w prawo i asfaltem idziemy w kierunku Niechorza. Po lewej mijamy jednostkę wojskową. Na rozwidleniu skręcamy w lewo skos, wchodząc w drogę leśną. Po chwili wracamy na drogę asfaltową, wychodząc przed cmentarzem., Skręcamy w lewo obserwując latarnię morską. Po około 400 metrach skręcamy w lewo i dochodzimy do jednej największych atrakcji Pobrzeża Rewalskiego. Zapraszamy tutaj do zwiedzenia latarni morskiej. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych, nordic walking. Oznakowanie dość dobre, jednak miejscami zanikające.
- Odcinek szósty, Latarnia morska – Niechorze PKS, 1,2 km (1,1,1)
Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Chodnik i promenada nad morzem. Odcinek pokrywa się z szlakiem pieszym E-9 w kolorze czerwonym oraz rowerowym niebieskim „Śladami Historii Niechorza”. Po zwiedzeniu latarni skręcamy w prawo i promenadą idziemy w kierunku centrum Niechorza. W pewnym miejscu skręcamy w prawo, po chwili w lewo wchodząc w ulicę Ludną, którą schodzimy do ulicy kolejowej. Na tym odcinku zabytkowa chata rybacka z XVIII wieku oraz dworzec kolejki wąskotorowej. Skręcamy w lewo i dochodzimy do dworca PKS i węzła szlaków turystycznych. Na odcinku występuje częściowy przebieg szlaków: pieszych – zielony „Szlak Liwiej Łuży” oraz szlaki rowerowe R-10, czerwony „Śladami Rybołówstwa Morskiego”, zielony „Szlak Liwiej Łuży”, niebieski „Śladami Historii Niechorza”. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking
- Odcinek siódmy, Niechorze PKS – Pogorzelica PKP, 5,7 km (1,1,1)
Odcinek łatwy biegnący ulicami miasta i drogami utwardzonymi, wzdłuż brzegu morza (mały odcinek piaszczysty). Następne trasa idzie wzdłuż kolejki wąskotorowej drogą gruntową. W Niechorzu szlak wychodzi na plażę, którą idzie kilkaset metrów – UWAGA, brak oznaczenia wyjścia z plaży. Z PKS dochodzimy do ulicy Mazowieckiej. Skręcamy w nią i dochodzimy do morza – UWAGA – braki oznaczeń przy wejściu i zejściu plaży. Po około 250 metrach skręcamy prawo i wchodzimy w ulicę Szczecińską. Dochodzimy do ulicy Bursztynowej i w lewo. Po prawej mijamy muzeum Rybołówstwa, które polecamy do zwiedzenia. Za muzeum skręcamy w prawo i ulicą Spokojną docieramy do jeziora. Skręcamy w lewo i ul. Jeziorną (droga leśna) zmierzamy do kanału Liwka wzdłuż torów. Po prawej mamy cały czas jezioro Liwia Łuża z faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Liwia Łuża”. Odcinek ten pokonujemy wspólnie ze szlakiem rowerowym zielonym „Dookoła Liwiej Łuży”. Po przejściu przez mostek skręcamy w lewo i ulicą Rzeczną (polbruk) dochodzimy do początku Pogorzelicy. Przecinamy ulicę Wojska Polskiego. Mając po lewej Liwkę, idziemy dalej prosto drogą utwardzoną w kierunku morza. Po lewej mijamy automatyczne wrota na kanale, dzięki którym możliwa jest regulacja poziomu wody w Liwiej Łuży. W tym miejscu przecinamy zielony szlak pieszy „Dookoła Liwiej Łuży”. Poruszamy się miejscami mocno zapiaszczoną drogą (nie schodzimy nad morze). Idąc równolegle do morza dochodzimy do ulicy Plażowej i skręcamy w prawo. Po dojściu do Wojska Polskiego skręcamy w lewo a po chwili w prawo w ulicę Słoneczną. Przed przejazdem kolejowym skręcamy asfalt w lewo i dochodzimy do zabytkowego budynku dworca kolei wąskotorowej gdzie kończy (rozpoczyna) się nasz szlak. Odcinek ten ma wspólny przebieg z szlakiem pieszym zielonym, rowerowymi żółtym „Leśnym Duktem”, międzynarodowym R-10 oraz czerwonym „Śladami Rybołówstwa Morskiego”. Na trasie dobre oznakowanie. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych , nordic walking
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry.
- Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
- Szlak można pokonać pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
- Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking na swoich odcinkach.
- Na trasie częste odcinki szlaków rowerowych i pieszych - patrz schemat.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
Przebieg szlaku łatwy. Na rok 2010 oznakowanie oceniane na obre. Jednak istnieje możliwość zgubienia szlaku na kilku odcinkach.
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL:
- Długość szlaku 24,2 km
- Łączna wysokość podjazdów na trasie 194 metrów
- Łączna ilość zjazdów na trasie 189 metry
- Nachylenie na trasie 10,1%
- Spadek na trasie 11,2%
- Średnie nachylenie podjazdów 1,4%
- Średnie nachylenie zjazdów 1,4%
- Wysokość względna minimalna 1 metr
- Wysokość względna maksymalna 11 metrów
- Wysokość względna średnia 79 metrów
|